Haftalık Diyet Programları Nasıl Yapılır?

Haftalık Diyet Programları

Tüm insanlığın sorunu olan fazla kilolar hem bireyin sağlığını olumsuz yönde etkilemekte, hem de psikolojik olarak kendine güvensizliğini artırmaktadır. Başta bayanlar olmak üzere, fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin ilk tercihi diyet programlarıdır. Programlar hazırlanırken bireyler, hızlı kilo verme telaşında oldukları için yanlış programlar hazırlayıp sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedirler. Programlar hazırlanırken mutlaka diyetisyenlerden veya bilirkişilerden yardım alınması gerekir. Peki sağlıklı bir diyet nasıl yapılır? Bunları inceleyelim.

Sporsuz Asla

Yaptığınız diyetleri mutlaka spor ile desteklemelisiniz. Sağlığımız açısından çok önemli olan spor, hızlı zayıflamanızda yardımcı olacaktır. Unutmayın, spordan hiçbir zaman zarar gelmez.

Protein Şart

Vücudumuzun başlıca ihtiyaçlarından olan protein, hem zayıflamak isteyen bireylerin hem de kas geliştirmek isteyenlerin ilk tercihidir. Proteinler vücudumuza önemli enerji katkısı vermektedir. Sağladıkları enerji sayesinde yağların yakılması hızlanır. Bu sayede birey sağlıklı bir şekilde daha hızlı kilo verebilir.

Protein İhtiyacımı Nasıl Karşılarım?

Protein ihtiyacınızı çeşitli besinlerden sağlayabilirsiniz. Et gruplarında yüksek oranda protein olduğu gibi, yumurtalar vb. besinlerde de protein oldukça fazladır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi proteinlerinde fazlası zarardır. Bu yüzden bilirkişilerden destek almak önemlidir.

Karbonhidrattan Tamamen Kaçmayın

Diyet yapan kişilerin ilk tercihleri karbonhidratlı besinlerden uzak durmak olur. Kesinlikle yanlış bir tercihtir. Vücudumuz enerji ihtiyacının çoğunu karbonhidratlardan karşılar. Karbonhidratlardan uzak durursak enerji ihtiyacımız karşılanmayacak, bu da sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden karbonhidrat ile beslenilmeli, fakat doğru miktarda olmalıdır.

Yağlara Ön Yargı İle Yaklaşmayın

Yapılan diyetlerde ilk tercihlerden biri de yağı hayatımızdan uzaklaştırmak. İnsanların birçoğu vücudumuzdaki yağ ile besin olarak aldığımız yağı birbirine karıştırmaktadır. Alınan besinlerin hepsi vücudumuzda yağ olarak depolanır, bu sadece yağlı besinlere özgü bir şey değildir. Haftalık diyet programımızı hazırlarken yağları es geçmememiz gerekir. Vücuda yağ alınmazsa bu durum çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. Örneğin A,D,E,K vitaminleri sadece yağda çözünebildikleri için bu vitaminleri vücudumuza alamayız. Bu yüzden yağ alınmalıdır, fakat her şeyin zarar olduğu gibi yağların fazlasınında zarar olduğunu unutmayalım.

Ve tabili motivasyon

Kararlı ve güçlü olmalısınız. İstediğiniz kilolara inmek istiyorsanız mutlaka sabırlı olmalısınız. Bu işi başarmak istiyorsanız biraz yıpranacaksınız ama sonunda büyük bir ödül kazanacaksınız.

Cevap Bırakın