Hamilelik Şekeri Olanlar İçin Diyet

Makalede Neler Var?

Hamilelik Şekeri Olanlar İçin Diyet

Birçok kadın daha önce diyabet sorunu yaşamazken hamilelik döneminde bu sorunla yüz yüze gelebilmektedir. Günümüzde anne adaylarının %2 si bu sorunla karşılaşmaktadır. Gebelik şekeri olarak bilinen gestasyonel diyabetin tedavisi mümkündür. Öncelikle anne adayı için gebelik diyet uygulanır. Gebelik diyabeti anne adayına uygun özellikte olmalıdır. Anne adayının kilosu, fiziksel hareketliliği ve beslenme alışkanlığı elbette göz önünde bulundurulmalıdır. Karbonhidratlı besinleri hiç tüketmemek yerine dengeli karbonhidrat alımı sağlanmalıdır. Çünkü bebeğin sağlığı anne adayının sağlıklı beslenmesine bağlıdır. Buradaki amaç kandaki glukoz seviyesini normal seviyede tutmaktır. Gebelik diyabetinin tanısı genelde hamileliğin 24-25. haftalarında yapılan tetkikler sonucu ortaya çıkabilmektedir.

 Kişi Nasıl Beslenmelidir?

Burada dikkat edilmesi gerekilen konu dengeli enerji dağılımının yapılmasıdır. Tabi ki bu hususta anne adayının yaşı, boyu, kilosu, fiziksel hareketliliği de dikkate alınmalıdır. Fiziksel hareketlilik anne adayının aşırı kilo alımını önleyecektir ayrıca hafif derecede yapılan egzersizler kan şekerinin dengede tutmasına yardımı olur. Anne adayının günlük alacağı kalori miktarı kilosu ile aynı doğrultudadır. Kişinin kan şekeri devamlı düşebilir bu durum için yapılabilecek en güzel öneri ise sık aralıklarla beslenilmelidir ve asla ara öğünler atlanılmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer konular ise bol su tüketimi, posalı yiyeceklerin tüketimi, fiziksel aktivite ve fazla miktarda meyve tüketilmemelidir. Kişiye göre yapılan diyet listesi anne adayının kişisel özelliği, yemek yeme alışkanlığına göre doktoru tarafından belirlenmelidir.

 Besinlerin Gruplandırılması

Bildiğimiz üzere besin grupları karbonhidrat, yağ ve protein olmak üzere 3’e ayrılır. Karbonhidratlı yiyecekler vücutta kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır ve bu sebeple anne adayı karbonhidratlı besinlerden daha çok protein ve yağ içeren besinler almalıdır. Fakat karbonhidratlı besinlerin tüketimini tamamen kesmemelidir. Bunlar dikkate alınmalı ve kesinlikle doktor denetimi altında diyet yapılması tavsiye edilir.

Cevap Bırakın