Kalp Hastaları Diyet Yapabilir Mi?

Kalp Hastaları Diyet Yapabilir Mi?

Kilo verebilmek için insanlar diyet ve egzersiz yapmaktadırlar. Bireyler bazen kendileri bazen de doktor kontrolünde diyet yapmaktadırlar. Ancak yapılan diyetler farklı hastalık durumları varsa sıkıntıya sebep olabilmektedir. Bu nedenle diyetin doktor kontrolünde yapılması daha mantıklı olacaktır. Diyet seçilirken kişinin cinsiyetinden tutun yaşına, genel olarak sağlığının durumuna kadar birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Diyet listeleri hazırlanırken kişiye özel bir liste olması etki bakımından daha güzel sonuçlar verecektir. Kalp hastaları da doktor kontrolü altında kendilerine özgü hazırlanan diyet listesi ile diyet yapabilirler.

Kalp Hastalarının Diyet Listelerini Uygularken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Sigara ve alkol: Sigara kalbin sağlığını tehlikeye sokar. Sigara bilindiği gibi sadece kalp sağlığı üzerinde değil, sağlığın tamamı üzerinde azımsanamayacak bir etkisi vardır. Özellikle kalp sağlığında sigara kullanımı kalbe ve kalbi besleyen damarlara zarar verir. Aynı şekilde alkol de kalp sağlığını tehdit etmektedir. Kalp hastalarının sigara ve alkol kullanımını kısıtlaması veya tamamen kullanmaması gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı diyet yaparken sigara ve alkolden uzak durmak gerekir.

Besin miktarı ve beslenme tercihleri: Her besinden uygun olan miktarda olacak şekilde yemek ve dengeli beslenmek gerekir. Çok ağır ve sert diyetler yerine sağlığı arttıracak diyetler tercih edilmeli ve bu diyet listelerinin içerisinde sağlıklı gıdalar bulunmalıdır. Fazla yağlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Hazır gıdalar, yağda kızartılmış gıdalar, fazla tuz ve şeker içeren gıdalar diyet listelerinden çıkarılmalı, bu gıdalardan uzak durulmalıdır. Yine hamur işi ve fast food türü gıdalardan uzak durmak gerekir. Tam yağlı süt yerine yarım yağlı süt tüketilebilir. Rafine şeker ve tuz insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yapabilmekte ve kalbi olumsuz yönden etkileyebilmektedir. Bu yüzden tuz ve şeker kullanımını kısıtlamak gerekir.

Cevap Bırakın