Karadeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Karadeniz diyeti, Karadenizliler kadar fit ve sağlıklı bir görünüm elde etmek isteyenler için ideal bir diyet olabilir. Bu diyet, kilo vermek isteyen kişilerin zayıflama yolunda bir adım atmasını sağlarken aynı zamanda bol yeşilliğiyle vücudunuza da zindelik verecektir.

Karadeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Karadeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Karadeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet isminden de anlaşılacağı üzere Karadeniz besinleri üzerine kuruludur. Karadeniz bölgesinin yeşillik ve diğer besin grupları açısından zenginliği, bu diyet listesinde de kendini göstermiştir.

Karadeniz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Bu diyeti diğer diyetlerden ayıran en önemli özellik, bir hayat tarzı olarak da benimsenebilir olmasıdır. Bu yönüyle oldukça sağlıklıdır ve herhangi bir süresi yoktur. Diyet haline getirilmesi ise ölçünün kilo verilebilecek düzeyde ayarlanması ile olmuştur.

Karadeniz Diyeti Öğünlerinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kahvaltı

 Diğer diyetlerde olduğu gibi Karadeniz diyetinde de kahvaltı önemli bir öğündür. Bu yüzden kalori alımı diğer öğünlere göre daha serbesttir. Bir dilim mısır ekmeği, küçük bir porsiyon mıhlama, şekersiz Karadeniz çayı ve bunun yanında tereyağı ile kişiyi öğle vaktine kadar tok tutacak lezzetli bir kahvaltı yapılabilir.

Ara Öğün

Yağ yakımını hızlandırmak için, ara öğünlerde tok tutan besinler önemlidir. Karadeniz diyetinde ise ara öğün için, bir avuç fındık tavsiye ediliyor. Fındık, içeriğinde fazla miktarda lif bulundurduğu için sindirime katkı sağlar. Bu da kilo verimini kolaylaştırır.

Ana Yemek

Karadeniz diyetinde ana öğün, Karadeniz bölgesinin yerli besinlerinden oluşur ve bu yönüyle zengin bir çeşitlilik gösterir. Dikkat edilmesi gereken tek unsur, dengeyi sağlamak ve ölçüyü kaçırmamaktır. Örneğin, bir gün Karadeniz bölgesinin sebze yemeği olan mantarlı borani yenildiyse ertesi gün protein açısından zengin hamsi tüketilebilir. Porsiyon seçimi dikkatli yapılmalı, beyaz ekmek tüketilmemelidir.

Diyetin asıl amacı, Karadeniz beslenme tarzını ölçülü bir şekilde günlük hayatımıza uygulamak ve zengin Karadeniz mutfağından yararlanarak sağlıklı beslenmektir.

Cevap Bırakın