Karpuz Diyeti Nedir? Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuz Diyeti Nedir? Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuz Diyeti Nedir? Karpuzun Faydaları Nelerdir? 1

Karpuz diyeti, sıcak havalarda karpuz sevenler ve hızlı kilo vermek isteyenler için ideal bir diyet yöntemidir.

 Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuz diyeti bireye haftada 4 kilo verdirebilir. Kabakgiller familyasından gelen karpuz ona kırmızı rengini veren likopen maddesi, insan sağlı açısından çok yararlıdır. Aynı zamanda domates de bulunan likopen maddesi kanseri önleyici bir etkisi bulunmaktadır. İçinde bulunan bol sıvı miktarı sayesinde yaz aylarında sıvı ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Son bilimsel çalışmalar ışığında karpuzun daha birçok yararı fark edilmiştir. Göz sağlığına, mide ve bağırsak sorunlarına, C vitamini bulundurmasından dolayı bağışıklık sistemine olan yararı ile her yaşta tüketilmesi gereken bir meyvedir. Bunun yanın idrar söktürücü olma özelliği ile vücuttaki toksinleri atmada yardımcı olur.

 Karpuz Diyetinin Zararları Nelerdir?

Karpuz diyetinin onca yararının yanında fazla tüketilmesi dahilinde zararları da mevcuttur. İçinde bulundurduğu yüksek miktarda meyve şekeri olan früktoz içeren karpuzun tüketim sınırını aştığında kilo verdirmek yerine kilo aldırmak gibi zararı bulunur. Özellikle şeker hastaları bu duruma dikkat etmeli, karpuz tüketimini dikkatli ölçütler ile yapmalıdır.

Karpuzda bulunan bol miktarda früktoz maddesini dengelemek adına peynir tüketilebilir. Bu tüketimle şeker oranı dengelenmiş daha sağlıklı bir diyet uygulanabilir. Fakat diyet süresince sadece peynir ve karpuz yemek vücutta demir eksikliğine yol açıp uzun süre sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca kısa sürede kilo verdirmesi diyetin diğer besinlerle desteklenmediği halinde tekrar kilo alımına yol açabileceğini unutmamak gerekir.

 Karpuz Diyetinin Yanında Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

İnsan vücudu için en önemli minerallerden bir diğeri ise demirdir. Karpuz diyetinde ne kadar peynir ile tüketilip kalsiyum miktarı karşılansa da yanında et, tavuk veya balık tüketilmelidir. Diyet yapılmadan bir diyetisyene başvurulmalıdır.

Bir Yanıt Bırakın