Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Uygulanır?

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Uygulanır? Temel olarak kilo vermek ve yağ yakımını artırmayı hedefleyen diyetin bir çok çeşidi vardır. Diyet çeşitlerini ; kullanılan besinlere göre adlandırıp birbirinden ayırabiliriz. Bazı diyet programlarından yağ yakımını hızlandırmak ve kilo verilmesini sağlamak için bazı gıdalar tüketilmektedir. Bu diyet programlarından biriside ketojenik diyettir.

Ketojenik Diyet Nasıl Uygulanır?

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Uygulanır?

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Uygulanır?

İsmini ketozis kelimesinden alan ketojenik diyeti; vücuttaki bulunan karbonhidrat miktarının az seviyede olması sonucu, vücudun enerji elde etmek için yağ yakması anlamına gelmektedir.

Ketojenik diyeti diğerlerinden ayıran yönü; karbonhidrat tüketimini minimum seviyeye indirip protein ve yağ tüketimini maximum seviyeye çıkartmasıdır. Buradaki temel hedef; vücutta karbonhidrat seviyesinin azalması sonucu insülin miktarının düşmesini sağlamak. Böylece vücutta insülin miktarının azalması ile yağ yakımı ciddi miktarda artacak ve böylece vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi yağlardan alarak vücutta kilo azalması gerçekleşmiş olacak.

Bu ketojenik diyet programına göre; pilav, makarna, ekmek gibi karbonhidrat bakımından zengin olan besinlerin tüketimini kesip bu besinlerin yerine; zeytinyağı, tereyağı, et ve balık gibi gıdaların tüketilmesi ile protein ve yağ miktarının artırılması hedeflenmektedir.

Ketojenik Diyeti Kimler Yapar?

Sakın isminin ” diyet ” oluşu sizleri yanıltmasın. Ketojenik diyetini yalnızca kilo vermek isteyenler değil, aynı zamanda epilepsi hastalarımda yapmaktadır. Ketojenik diyeti; epilepsi hastalarının geçirdikleri nöbetleri kontrol altına almaktadırlar. Ketojenik diyeti aynı zamanda; absan, atopik, jeneralize tonik – klonik, lennox – gestout, miyoklonik sendromlarında da kullanılır. Nöbet kontrollerinde ilaç ile sağlanamadığı takdirde ketojenik diyete başvurulmaktadır. Hastaların nöbet geçirmemeleri için ketojenik diyet uygulayarak , tükettikleri besinler kontrol altına alınmaktadır.

Ketojenik Diyetin Faydaları

– Beyin ve organlarımızın çalışması için gerekli olan enerji ihtiyacını karşılar.

– Nöbet geçirme ihtimalini düşürür / engeller.

Ketojenik Diyetin Zararlarıları

– Ketojenik diyeti yan etki olarak kabızlığa sebep olabilmektedir.

– Vücuda sıvı alımını sınırlamaktadır.

– Ketojenik diyet kapsamında tüketilen besinler; yağ ve kolesterol bakımından zengin olduğu için kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkma ihtimalini yükseltir.

Örnek Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik Diyet Sabah;

– Yumurta

– Krema

– Tereyağı

– Meyve

Ketojenik Diyet Öğle;

– Et / Tavuk / Balık

– Salata

– Mayonez

– Meyve

– Tereyağı

Ketojenik Diyet Akşam;

– Et / Tavuk / Balık

– Salata

– Mayonez

– Meyve

– Tereyağı

Ketojenik diyeti hakkında bilgi vermeye çalıştığımız bu yazıda, ketojenik diyetinin adını nereden aldığından, içeriğinin nasıl olduğundan ve nasıl uygulandığından bahsettik.

Cevap Bırakın