Kimler Diyet Yapmalı?

Kimler Diyet Yapmalı

Kimler Diyet Yapmalı?

Diyet genel kanıda zayıflamak adına kilo alıcı gıdaların alımının azaltılması ya da kesilmesi olarak görülse de asıl anlamı beslenme alışkanlıkları ve kurallarının toplamıdır. Her bireyin kendine göre düzenli ya da düzensiz bir yemek yeme alışkanlığı vardır. Bu bireyin tükettiği ya da tüketmediği yiyeceklerin toplamı o bireyin diyetini oluşturur. Bu sadece bireyin ne yediğiyle alakalı değil, ne zaman ve ne aralıklarla yediğiyle de ilgilidir. Peki diyeti yemek yeme alışkanlığımızın yeniden düzenleyen bir reçete olarak görürsek kimler diyet yapmalıdır? Sadece kilosundan memnun olmayanlar değil sağlıklı bir vücut isteyen her yaştan herkes diyet yapmalıdır.

Diyet yapmak mutlaka az yemek, kilo vermek değildir. Her bireyin vücudunun ihtiyacı farklılık gösterir ve kişiye özel diyet uygulanmalıdır. Bu da ancak bir uzman kontrolünde mümkündür. Televizyon ve dergilerden ya da kulaktan dolma bilgilerle başlanan bir diyet tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bir uzmana danışmadan, gerekli testler yapılmadan ve düzgün bir anamnez (Hastanın sağlık ve hastalık geçmişinin toplamı) verilmeden hazırlanacak beslenme programı bireye yarardan çok zarar vererek sağlık sorunlarına yol açabilir. Bireyde olan hastalıkları arttırabilir ya da olası sağlık problemlerine zemin hazırlayarak bazı hastalıkların ortaya çıkışlarını hızlandırabilir.

Doktor ya da sorumlu uzman gerek duyduğu sürede gerek duyduğu besinleri günlük diyetinizden çıkarabilir ya da ekleyebilir. Başka bir tedaviye ek olarak bazı besinlerde yasaklama getirilebilir. Bu bir süre ya da ömür boyu da olabilir. Örneğin: Geçici kortizon yüklemesi yapılan bir bireyde o süre zarfında tuz alımını azaltılmalı ya da hepten kesilmelidir. Şeker hastalarıysa şekerini kontrol adına almak adına karbonhidrat ağırlıklı besinleri hiçbir şeker problemi olmayan sağlıklı bireylere nazaran bir ömür boyu çok daha dikkatli kullanmalıdır. Kalp hastaları, böbrek hastaları, tansiyon hastaları, mide ve bağırsak sistemiyle ilgili rahatsızlıkları olanlar ya da obeziteyle boğuşan hastalar ve daha birçokları için hazırlanan diyetler farklılık gösterir. Henüz bu tarz bir hastalığı belirlenmemiş bireylerde bile belirli ürünlere karşı hassasiyet gelişebilir ve bu besinlerden kaçınmak kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar.

Gerekli tahliller sonucu vücutta eksik olan mineral ve vitaminlerin besinlerle alınımının kontrolü ya da yüksek çıkanlarının alımının azaltımı da yine bir uzmanın hazırlayacağı diyetle kontrol altına alınır. Sonuç olarak sağlıklı ya da sağlıksız kendini iyi hisseden ya da hissetmeyen herkesin bir uzman kontrolünde düzenli bir diyete sahip olması sağlığı açısından kendine yapabileceği en büyük iyiliklerden biri olacaktır.

Cevap Bırakın