Kısa Sürede Kilo Vermek İçin Çok Özel Bir Diyet Listesi

Çok Özel Bir Diyet Listesi

Neden Diyet Yaparız?

Fazla kiloları olduğunu düşünen bir insan, kendini psikolojik açıdan rahatsız hissettiğinden dolayı diyet yapmak isteyebileceği gibi bunun çok daha önemli bir boyutu olan sağlık sorunları nedeniyle de diyet yapmak isteyebilmektedir. Bunların aksine ideal kilonun altında bir kiloya sahip olan insanların da izlediği bir yoldur diyet. Diyet, gerek doktor kontrolünde, gerekse de bireyin kendisi tarafından yapılabilmektedir. Diyet yapılırken sağlığı da korumakla ilgili görüşler her geçen gün önem kazanmakta.

Diyet ve Destekleyici Öge

Diyet kavramı çok uzun bir süredir insan hayatında kilolardan kurtulmanın ilk yolu olarak görülmüştür. Pek çok insan sadece diyet yaparak fazla kilolarından kurtulmanın mümkün olduğunu düşünmektedir. Bunun yanında destekleyici öge olan spor aktiviteleri de bazı insanlar için önemini korumakta ve her geçen gün çeşitli spor aktiviteleriyle kilo kontrolü değer kazanmaktadır. Spor aktiviteleri ve diyet dışında tercih edilen bir başka yol da yağ yakma işlemidir. Günümüzde maliyeti bakımından çok fazla tercih edilmediği bilinmektedir.

Doğru Diyet Listesi Nasıl Oluşturulmalı?

Günümüzde özellikle internet ortamında çok fazla diyetten söz edilmekte ve kısa zamanda hızlı kilo verme hedef gösterilmekte. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda kişiye göre bir diyet listesi belirlenmedikçe, diyetin başarıya ulaşma ve sağlığı koruma oranı düşmektedir. Yine de bütün insanlara hitap edebilecek ortak bir diyet listesi yapılabilir.

Sağlığı Koruyan Özel Bir Diyet Listesi

 Sabah atıştırması:

-1 adet elma

– Su (miktarı gün içerisinde tüketilecek hedefe göre belirlenebilir)

Sabah Kahvaltısı:

-1 küçük dilim beyaz peynir

-5 adet zeytin

-1 kase salata (örn; marul, roka, domates, salatalık, ceviz, az miktarda zeytinyağı ile hazırlanmış salata)

-1 adet haşlamış yumurta

-1 bardak taze sıkılmış meyve suyu, süt veya şekersiz çay

-tereyağı veya kaymak

-bal

Öğlen atıştırması:

-kuru üzüm

-badem

-fındık

Akşam yemeği

-Tercihen balık, tavuk veya et yemekleri veya zeytinyağlılar(az yağda pişirilmiş)

-salata(mevsim yeşillikleri)

Akşam atıştırması

-1 kase yoğurt

(Bütün bunları doğru ölçüde tüketmek, yeme alışkanlıklarınıza göre düzenlemek, bol su içmek -2 lt- ve aktif olmak size büyük ölçüde sağlıklı bir şekilde kilo verdirecektir.)

Cevap Bırakın