Kişiye Uygun Yeme Düzeni Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kişiye Uygun Yeme Düzeni Nedir? Nasıl Uygulanır?

Diyet, kilo fazlalığı veya eksikliği sebebiyle uygulanan beslenme disiplinidir. Çoğunlukla kişinin ideal kiloya ulaşmasından sonra kiloyu koruma amaçlı basit bir diyetle devam eder ve daha sonrasında kişinin kendine uygun yeme disiplinine sahip olmasını sağlar. İnternette, televizyonda, gazetelerde ve akla gelebilecek hemen her yerde karşımıza çıkan diyet aslında nedir ve nasıl yapılmalıdır?

Kilo vermeye veya almaya yardımcı olan diyetler günümüzde bilinçsizce uygulanmaktadır. Bilinçsizce uygulanan diyetler de kişiye uzun vadede yalnızca zarar getirir. Zira gözetimsiz uygulanan bir diyette verilen kiloları geri almak veya kontrolsüzce şişmanlamak gibi pek çok olumsuzlukla karşılaşılabilir. Bunun önüne geçmenin birincil koşulu, kişinin kendine uygun bir diyet programının belirlenmesidir. Bunun için öncelikle bir diyetisyen ve beslenme uzmanı ile görüşülmelidir. Diyetisyen, kendisine danışanlardan öncelikle sağlık durumunu kontrol etmek maksadıyla kan tahlili ve hormon testi gibi testler ister ve kişinin yaşı ve bedensel durumunu da göz önünde bulundurarak ona uygun bir diyet programı belirler. Bu programlarda yine kişinin yeme düzeni de baz alınır ve çok radikal değişimlerin olmamasına özen gösterilir. Zira normal yeme düzeninden çok bağımsız veya katı bir düzene geçen kişi, bir süre sonra depresif belirtiler göstererek yeme bozukluklarına kadar ilerleyen bir olumsuz çizgi çizebilir.

 Tek Tip Beslenmenin Yanlışlığı

Çeşitli yayın organlarında “yalnızca lahana çorbası içerek 10 kilo verdi” veya “yalnızca et yiyerek zayıfladı” gibi haberlere sıkça rastlamaktayız. Bu şekilde tek tip beslenme içeren diyetler kişinin sağlığını son derece olumsuz etkiler. Vücut, tüm besin maddelerine ve tüm vitamin, mineral gibi takviyelere ihtiyaç duyan bir makine gibidir. Herhangi bir hastalık sebebiyle yasaklanmadığı takdirde tüm besin öğeleri dengeli bir biçimde tüketilmelidir. Vejetaryen veya vegan beslenen kişiler ise hayvansal gıdalardan alamadıkları besin maddelerini çeşitli muadillerle tamamlamalıdır. Zira hayvansal gıda içermeyen bir beslenme düzeninde demir, b12 vitamini gibi vücut için son derece önemli değerlerde düşüklük gözlemlenebilir. Bu da pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Yalnızca hayvansal gıdalarla beslenip sebze meyve tüketmeyen kişilerde ise gut hastalığı başta olmak üzere kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok sorun gözlemlenebilir. Yine normalden fazla şeker tüketen kişilerde de erken yaşlanma, beyin fonksiyonlarında gerileme, şeker hastalığı gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Yapılan diyetin kişinin sağlığına herhangi bir zarar vermemesi ve kişinin sağlıklı bir şekilde kilo sorununu çözmesine yardımcı olması için, tüketilen besinlerin hepsinin eşit ve dengeli bir düzende olması önemlidir.

 

Cevap Bırakın