Obezite İçin Ne Diyeti Yapılmalı?

Obezite İçin Ne Diyeti Yapılmalı? Obezitenin sözlük anlamı “aşırı kiloluluk, hastalık ölçüsüne varan şişmanlık” olarak geçmektedir.Bir kişinin obez olabilmesi için bazı kriterler belirlenmiştir. Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan kişi obez olarak adlandırılmaktadır. Vücut kitle indeksi, ağırlığın boya bölümü ile elde edilir. Bu endeks kişinin ağırlığının, kişinin boyunun metre karesine bölünmesi ile elde edilir. Vücut kitle endeksinin 22 ila 27 arasında olması normal, 27 ila 30 arasında olması kilolu, 30 ve üzeri olması obez, 40’ın üzerinde olması morbid obez sonuçlarını vermektedir. Obez kişilerin uzmanlar tarafından hazırlanmış diyete göre beslenmesi gerekmektedir. Çalışmalar uzmanlar tarafından destek almamış kişilerin zayıflamada başarılı olmadıklarını göstermektedir. Diyetisyen ve doktorlardan oluşan uzman bir ekip obez kişiler için özel programlar hazırlamaktadır. Bu program kişinin sağlık düzeyinin normale dönmesi sonundaki iki yılı da kapsamaktadır. Obez kişilerin hedeflenen kiloda kalması için iki sene izlenmesi gerekmektedir.

Obezitede Diyet

Obezite

Obezite İçin Ne Diyeti Yapılmalı

Obez kişilerin tedavi edilmesinde kullanılan diyet kişiye özeldir. Kişinin, yaşı, cinsiyeti, hastalıkları, alışkanlıkları ve obezitesinin derecesi diyetini değiştirir. Obezite tedavisinde genel bir diyet listesi yapılamaz. Uzman diyetisyen tarafından hastanın öyküsü dikkatlice dinlenmeli, beslenme düzeni anlaşılmalı ve değerlendirildikten sonra obez kişiye özel diyet listesi hazırlanmalıdır. Tedavinin başarısı için obez kişi hastalık ve uyması gereken diyet konusunda eğitilmeli ve izlenmelidir. Araştırmalar eğitilmemiş ve bu süreçte desteklenmemiş kişilerin tedavilerinin sonuç vermediğini göstermektedir.

“Obezite Ve Obezite İçin Risk Faktörleri Nelerdir?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Obezite Ve Obezite İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Obez Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obez diyetinde uzman diyetisyenler ve doktorlar hastanın alması gereken kalori miktarını azaltarak harcadığı kalori miktarı ile aldığı kalori miktarını eşitlemeye çalışırlar. Hatta aldığı kalori miktarını harcadığı kalori miktarından daha az vererek kilo vermeyi sağlarlar. Diyet listesinde uzmanların dikkat ettiği nokta hastanın uygulaması zor olmayan listeler yazmaktır. Hasta diyetini uygularken sabırlı olmalı ve diyetine uymalıdır. Fazla kilolu kişiler kilolarından çabuk kurtulmak istediğinden hızlı kilo verdiren diyet listelerini uygulamak istemektedirler. Hızlı kilo verdiren bu diyet listeleri hastanın daha sonra kilo almasına ve yeni hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Araştırmalar sonucunda obez kişilerin hızla verdiği kiloları hızla geri aldığı görülmektedir.

Obez kişilerin tedavisinde diyet ve egzersiz tedavisi bir arada uygulanmalı ve bu tedavi doktor, diyetisyen, fizyoterapist ve psikologtan oluşan bir ekip tarafından sürekli izlenmelidir. Obez kişinin kilo vermesi ve sağlığına kavuşması için psikolojik destek dâhil tüm tedaviler sağlanmalıdır. Tedavinin başarılı olabilmesi için hastanın doğru bir şekilde eğitilmesi ve en az iki yıl izlenmesi gerekmektedir.

“Obezite En Sık Kaç Yaşlarında Görünür?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Obezite En Sık Kaç Yaşlarında Görünür?

Bir Yanıt Bırakın