Ödem Söktücü Diyet Nasıl Yapılır?

Ödem Söktücü Diyet Nasıl Yapılır?

Ödem Söktücü Diyet Nasıl Yapılır?

Ödem Söktücü Diyet Nasıl Yapılır?

Ödem için En İyi Gıdalar

Ödem, vücutta fazla sıvı tutulduğunda oluşan dokuların şişmesidir. Çeşitli tıbbi durumlar ve diyet faktörleri ödemlere neden olabilir veya ödemeye katkıda bulunabilir. Nedeni ne olursa olsun, ödem azaltmak için sodyum alımı sınırlanmalıdır. Bunu gerçekleştirmenin ilk adımı, hangi yiyeceklerin sodyumda yüksek olduğunu ve hangi gıdaların sodyumda düşük olduğunu tespit etmektir. Sodyumun yüksek olduğu diğer yiyecekleri yemeye devam ederseniz, düşük sodyumlu yiyecekleri artırmak ödemenize yardımcı olmaz.

Sodyum ve Ödem

Sofra tuzu içinde bulunan birincil mineral olan sodyum, sıvı dengesinde önemli bir rol oynar. Vücuttaki bu temel mineral fazlalığı olduğunda, dokular sıvı-sodyum oranını dengelemek için suya tutunur. Bu yüzden yüksek tuzlu bir yemekten sonra şişirilmiş hissedebilirsiniz. Sağlıklı insanlar için, ılımlı bir sodyum alımını korumak, sıvı tutulmasını azaltacak veya önleyecektir.

Kalp, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi kronik rahatsızlıklardan kaynaklanan şiddetli ödemi olanlar için, sodyumun azaltılması vücudun depolanmış sıvıların bir kısmını serbest bırakmasına yardımcı olacaktır. Beslenme ve Diyetik Akademisi, ciddi veya kronik ödem içeren kişilerin sodyum alımını günde 2,000 miligrama veya daha azına sınırlandırmasını önermektedir.

Düşük Sodyum Gıdalar

Hizmet başına 140 miligramdan az sodyum içeren gıdalar, düşük sodyumlu gıdalar olarak kabul edilirken, yüksek sodyumlu gıdalar, porsiyon başına 400 miligramdan daha fazlasını içerir, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ni rapor eder. Genel olarak, daha az işlenmiş bir gıda, sodyumda daha düşüktür. Taze veya dondurulmuş meyveler veya sebzeler doğal olarak sodyumda düşüktür ve süt ve yoğurt gibi bazı süt ürünleri düşük sodyum olarak kabul edilebilir.

Bir fincan süt 120 miligram sodyum, 1 bardak sade yoğurt 150 miligrama sahiptir. Ancak peynir ve süzme peynirlere dikkat edin, çünkü bunlar işleme nedeniyle daha fazla sodyum bulundurur. Pirinç, yulaf ve makarna gibi tahıllar doğal olarak sodyumda düşüktür, ancak ekmek, simit, tahıl veya krep gibi daha yüksek oranda işlenmiş tahıl ürünleri sodyumda daha yüksek olma eğilimindedir. Taze et, balık ve kümes hayvanları da sodyumda doğal olarak düşüktür.

Yüksek Sodyum Gıdalardan Kaçınmak

Düşük bir sodyum diyetinin ardından, ödem söktürücü diyetinizde sadece düşük sodyumlu yiyecekleri arttırmak değil, aynı zamanda yüksek sodyumlu gıdaların alımını azaltmak anlamına gelir. Bunu yapmanın bir yolu, sadece 1 çay kaşığı tuzun 2,325 miligram sodyum içerdiğinden, tuzun kesilmesidir. Ancak, tuz resmin sadece bir parçasıdır.

FDA’ya göre, diyette sodyumun sadece yüzde 11’i, hazırlanırken veya hazırlanırken yiyeceklere tuz ilave etmekten gelirken, yüzde 77’si hazır ambalajlı ve hazır gıdalardan geliyor. Geriye kalan yüzde 12’si doğal olarak toprakta yetişen gıdalarda ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden, tuz çalkalayıcı alışkanlığını düşürürken, sodyum alımını azaltacaktır, aynı zamanda yeme işlenmiş gıdaları da sınırlamak önemlidir. Yemeğinizi tuz yerine ot ve baharatla tatlandırın ve bir kutuda baharatlı makarna veya pilav gibi baharatlar veya soslarla hazırlanan yiyeceklerden uzak durun.

Diyetinizi Dengeleme

Ödemi tedavi etmek için, sodyumda doğal olarak düşük olan gıdalarda dengeli bir diyete odaklanın ve sodyumda yüksek gıdalardan kaçının. Sebebi ne olursa olsun, ödem gören bireyler, daha az işlenmiş ve paketlenmiş gıdaları daha fazla tuz, koruyucu madde ve baharatla birlikte yemekten ve taze veya dondurulmuş meyve ve sebzeler, taze et, balık, kümes hayvanları ve minimum işlenmiş tahıllardan oluşan bir diyete odaklanmaktan faydalanacaklardır. fındık, baklagiller ve fasulye.

Cevap Bırakın