Pazartesi Günleri Diyete Başlamak İçin Uygun Mu?

Pazartesi Günleri Diyete Başlamak İçin Uygun Mu?

Pazartesi Diyete Başlamak

İnsanlar diyeti hayatlarında bir düzen olarak gördükleri için başlama ve bitiş zamanlarını da net olarak belirlemek isterler. Bunun için de başlangıç denince akla gelen Pazartesi günü, diyete başlama günü olarak seçilir. Fakat bu seçim doğru değildir. Çünkü pazartesi günleri yoğun geçer ve kişi bu yoğunlukta diyet düzenini unutarak normal yaşantısına devam eder. Üstelik çoğu zaman yediği içtiği şeylerin bile farkında olmaz. Bu yüzden pazartesi günü başlayan diyetler genel olarak pazartesi son bulur veya duyulan suçluluk hissinden dolayı diğer pazartesiye ertelenir.

  Diyete Çarşamba Başlamak

Diyete başlamak için en uygun günlerden biri çarşamba günüdür. Çünkü çarşamba, hafta içi ve hiçbir başlangıcın bitişin olmadığı, beynin bu günü diğerlerinden farklı bir gün gibi algılamadığı bir zamandır. Beynin bu algılayış biçimi diyet gibi zor bir olayı karmaşık ve büyük bir hadise olmaktan çıkarır. Üstelik çarşamba günü iş günleri arasında da yoğunluğun daha az olduğu bir gündür. Bu yüzden insan yediklerine ve içtiklerine daha rahat dikkat edebilir, yoğunlaşabilir.

Yasak Koymak

Diyete pazartesi günü başlamanın doğru olmamasının diğer bir sebebi de yasakların bırakmayı tetiklemesidir. Başka gün değil de pazartesi başlama fikri bir yasak algısı yaratır. İnsan pazartesi diyete başlama düşüncesiyle pazar günü hatta daha öncesinde de sınırlarını korumaktan kaçınır ve daha çok yemek yemeye eğilimli olur.

Tüm bunlar göz önüne alındığında şunu söylemek doğru olur; diyete başlamak için pazartesi veya herhangi bir zaman dilimi beklenilmeden, diyete başlama fikri oluştuğu gün bu işe başlanmalıdır. Erteleyerek ancak zayıflama süreci uzatılır. Uzayan süreçler de daha katlanılmaz bir hal alır. Bu yüzden kişi, kendini iyi hissettiği vakitte diyete başlamalıdır. Pazartesi başlayan diyetlerin salı günü son bulması böylece önlenmiş olur.

Cevap Bırakın