Ramazan Ayında Yapılacak Diyet İçin Önemli Noktalar

Ramazan Ayında Yapılacak Diyet İçin Önemli Noktalar

Ramazan ayında kilo vermek için sahur öğünü kesinlikle atlanmamalıdır. İftar, iftardan sonra bir ara öğün ve sahur olmak üzere üç öğün ile birlikte sağlıklı bir şekilde oruç tutup kilo vermek mümkün. Ancak bu diyet mutlaka kardiyo hareketler ya da yürüyüş ile desteklenmelidir. Hareket olmadan yapılan bir diyet istenilen sonucu vermemekle birlikte metabolizmayı da olumsuz etkileyecektir.

– İftar mutlaka su ile açılmalı ve çorbadan sonra ana yemeklere başlanmadan bir süre beklenmelidir. Mümkünse bu ara küçük hareketler ile geçirilmelidir. İftarda açlığa yenik düşmeden sakin ve iyice çiğneyerek yemek yemek oldukça önemlidir.

– Bu aradan sonra yenilecek ana yemek kesinlikle yağlı olmamalıdır. Az yağda pişirilmiş sebze yemekleri ya da buğulanmış et yemekleri tercih edilebilir. Yeşilliklerden oluşan bir salata yenebilir. İsteğe bağlı salatanın üzerine çok az miktarda zeytinyağı gezdirilebilir. Salata yerine kuru meyve kompostosu ya da 1 bardak yağsız ayran da tüketilebilir.

– Teravih sonrası olarak belirtilebilecek süre içerisinde muz ya da üzüm olmamak koşulu ile birkaç adet taze mevsim meyvesi ya da kuruyemiş tüketilmelidir. Bu kan şekerini dengeleyeceği için vücudun enerji depolamasını sağlayacaktır. Oruç tutarken vücudun yorgun düşmemesi için bu ara öğün kesinlikle atlanmamalıdır.

– Sahurda kan şekerinin hızla yükselip düşmesine neden olacak kızartma ve hamurlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Aksi halde tüm gün yorgunlukla geçecek ve diyet başarısız olacaktır.

 Ramazanda Yapılacak Diyet İçin Sahur Menüleri

1- 150 gr beyaz peynir, 5-6 tane siyah zeytin, 3-4 dilim kepek ekmeği ve çok az miktarda zeytinyağı gezdirilmiş yeşillik salatası. Salata yerine 1 adet orta boy domates ve 1 adet küçük boy salatalık da tüketilebilir. Ayrıca tüketilecek suya limon eklenmesi metabolizmayı hızlandıracaktır.

2- 50 gr beyaz peynir, 5-6 tane siyah zeytin, 1 adet haşlanmış yumurta, 3-4 dilim kepek ekmeği, çok az miktarda zeytinyağı gezdirilmiş yeşillik salatası ve limonlu su.

3- 1 porsiyon az yağda pişirilmiş ya da buğulanmış et, 3-4 dilim kepek ekmeği, çok az miktarda zeytinyağı gezdirilmiş yeşillik salatası ve limonlu su. Et kırmızı ya da beyaz olabilir.

4- çok az miktarda yağ kullanılarak hazırlanmış 3 yumurtalı menemen, 3-4 dilim kepek ekmeği, şekersiz çay ya da kahve ve limonlu sulu su. İsteğe bağlı çaya birkaç damla limon ya da kahveye yağsız süt eklenebilir.

 

Cevap Bırakın