Ramazanda Diyete Nasıl Devam Edilir?

Ramazanda Diyete Nasıl Devam Edilir?

Ramazanda Diyete Nasıl Devam Edilir? 1

Ramazanda diyet nasıl yapılmalıdır?

Mübarek Ramazan ayında fazla kilolarımızdan kurtulmak için hem diyet yapılabilir hem bunu fırsata çevirerek dini ibadetimiz yerine getirilebilir. Ayrıca ramazan ayında kişi sevdiği besinlerle ödüllendirebilir. Ramazanda diyet yaparak kilo vermek için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır.

Ramazan ayında insan vücudu uzun süre aç kaldığı için yüksek enerjili besinler tüketmek gerekecektir. İftar ve sahur vakitleri yenilmesi gereken besinler dikkatli seçilmelidir. Aksi halde hem diyet hem orucun bozulması içten bile değildir. Bunun dışında ramazan ayında tüketilmesi gereken su miktarı ve suyun tüketileceği zaman önemlidir. Ramazan ayında 2 litre su tüketmek gereklidir.

 Su tüketimi;

İftarı açarken 1 bardak ve iftardan 15-20 dakika sonra 1 bardak su içmek gerekir. Bunun dışında iftar ve sahur arasında 1 saat ara ile 4 bardak su içilmelidir. Sahurda 2 bardak su içilmelidir. Çay, kahve ve benzeri içecekler sıvı tüketimi dışındadır. Bu gıdalardan uzak durmak bunlar yerine bitki çayları taze sıkılmış portakal suyu, limonata gibi gıdalar tüketmek sindirime yardımcı olur. İçilen şekersiz limonata gün boyu susuzluğu önleyecek aynı zamanda deride oluşabilecek çatlak ve sarkmalara engel olacaktır.

 Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken hususlar

Ramazan ayında açlıktan dolayı metabolizma yavaşladığı için insan vücudu kendini korumak amaçlı harcanan enerji miktarının azaltır. Bu nedenle iftarı açarken yavaş ve hafif yiyeceklerle iftar açmalıdır. Açlıktan dolayı özellikle ramazanın ilk günleri şeker ihtiyacı ortaya çıkabilir. Rafine şekerden uzak durmak ve onun yerine taze meyve, kuru meyve veya suda bekletilmiş hurma ile şeker ihtiyacı karşılanabilir. Bu gıdaları tüketirken aşırıya kaçmamak gereklidir.

Aşağıdaki programlar gün gün değiştirilerek tüketilebilir.

 Ramazanda İftar Diyeti Programı

1)Yağsız tavuk (balık veya yağsız et), salata, yoğurt, 1 dilim tam tahıllı buğday ekmeği

2) 1 porsiyon et, çorba, 1 kase cacık, 1 dilim buğday ekmeği

3) Sebze yemeği (susuz), humus (nohut ezmesi) veya haşlanmış patates, salata, 1 su bardağı ayran

Yemek sonrası tüketilebilecek gıdalar; taze sıkılmış limonata, bitki çayları, hurma

Ramazanda Sahur Diyeti Programı

1)1 kibrit kutusu peynir, 1 adet haşlanmış yumurta, 5 adet zeytin, 2 dilim buğday ekmeği

2)2 kibrit kutusu peynir, 5 yeşil zeytin, bol söğüş, 2 dilim buğday ekmeği

3) 2 yumurtalı menemen, 2 dilim buğday ekmeği, çay, kahve veya limonata

4) Bir porsiyon esmer makarna, 5 zeytin, söğüş yanına süt veya limonata

 

Bir Yanıt Bırakın