Raw Diyeti Nasıl Yapılır?

Raw diyet, çiğ diyet demektir. Yani tüketilen besinlerin mümkünse çiğ ve işlenmemiş olması, organik ya da organiğe yakın, iz miktarda katkı maddesi içeren ürünler olması demektir. Bu durum aslında eski çağlarda farkında olmadan benimsenmiş olup günümüze kadar varlığını devam ettirememiştir. İnsanların atası olan varlıklarda beslenme şekli toplayıcılık ve avcılık olmuştur, bununla beraber aynı zamanda göçebe bir hayat yaşayan bu ilkel toplumlar her türlü yüksek kalorili hayvansal gıdalar tüketseler de göçebeliğin verdiği hareket zorunluluğundan dolayı neredeyse hiç sağlık problemi yaşamamışlardır. Günümüzde ise bu neslin neredeyse bütün gün televizyon başında ya da ofis koltuğunda oturan, evinin önündeki markete araba ile giden ve sürekli işlenmiş ürün tüketen insanlar haline gelmiş olması doğal olarak sağlık sorunlarını ve kalp damar hastalıklarını beraberinde getirmiştir. Yani özet olarak eskiden hayat tarzı beslenme şeklini belirlerken şimdilerde ise beslenme şekli hayatı etkiler hale gelmiştir.

Raw Diyeti Nasıl Yapılır?

Raw Diyeti Nasıl Yapılır?

Raw Diyeti Nasıl Yapılır?

Niçin Raw Diyet Tercih Edilmelidir?

Diyet yalnızca kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı beslenmek ve fit kalmak için de yapılır. Herhangi bir sağlık sorunu ya da kilo sorunu olmayan bireyler de önlem amaçlı ve sağlıklı kalabilmek için çiğ diyet programı uygulayabilirler. Bu program içinde spor ve benzeri aktivitelere diğer diyetlerdeki kadar uzun zaman ayrılmamıştır. Burada önemli olan beslenme tarzının aynı zamanda hayat tarzı haline gelmesidir. Raw diyette yer alan hemen hemen hiçbir üründe yüksek yap ve kalori olmadığı için ara sıra tüketilebilecek olan yağlı ürünleri ise vücut tolare edebilmektedir.

Şeker ve İşlenmiş Ürünlere Yer Yok

Raw diyetin bir özelliği de içerisinde doğal şeker olmayan sonradan şeker ilaveli hiçbir ürün olmaması, doğal şeker kaynağı olarak da meyveler ve şeker pancarı ya da şeker kamışı kullanılabilmektedir. Çoğu işlenmiş ürün ve özellikle atıştırmalıklar ve şekerlemelerde şeker kullanımı hat safhadadır. Bu kadar yoğun şeker metabolizma tarafından elimine edilememekte ve vücutta zehirin yapı taşı olarak birikmeye devam etmektedir. Yine aşırı tuz ve katkı maddesi kullanılan kraker, cips işlenmiş çerez gibi ürünlerin vücuda hiçbir faydası olmamakla beraber böbreklere çok büyük zarar vermektedir. Salça ve konserve ürünlerin içinde koruyucu olmayan, doğal ve el yapımı olanları tercih edilmeli kesinlikle hazır çorba, hazır makarna gibi ürünlere diyette yer verilmemelidir. Asitli ve gazlı içecekler mide duvarını delerek ülser, reflü gibi birçok iltihaplı ve ağrılı hastalığa neden olduğundan asla tüketilmemelidir.

Cevap Bırakın