Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nedir? Nasıl Kazanılır?

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nedir? Nasıl Kazanılır?

Vücut tipinize ve kilonuza göre birçok farklı yöntemle diyet yapabilirsiniz. Şu an piyasada rahatlıkla ulaşabileceğiniz onlarca farklı diyet çeşidi mevcut. Siz hangi yöntemi kullanırsanız kullanın yapmanız gereken ilk şey diyetisyeninize danışmak olmalı. Diyetisyeninize danışmadan, piyasadan ya da kulaktan dolma yöntemlerle yapacağınız diyet size tahmin edemeyeceğiniz boyutlarda zarar verebilir, hatta ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu tip üzücü sonuçlarla karşılaşmamak ve kilo vereyim derken sağlığınızdan olmamak için nolursa olsun diyetisyeninizin kontrolünde kilo vermelisiniz. Amacım kilo vermek değil sadece sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak istiyorum diyorsanız bunun için size bir kaç ipucu verebiliriz. O halde şimdi gelin sağlıklı beslenme alışkanlığı nedir ve en çok nelere dikkat etmeliyiz buna hep birlikte bir göz atalım.

Sağlıklı beslenmenin bir kaç püf noktası var. Bunlara dikkat ettiğinizde siz de sağlıklı bir birey haline gelebilirsiniz. Yazımızın bu kısmına geçmeden önce şunu da belirtmekte fayda var ki siz sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirdiğinizde, fazla kilolarınızda ortadan kalkacaktır. Eğer farklı bir hastalığınız yoksa fazla kilolarınızın en büyük, hatta neredeyse tek nedeni düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır.

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz şartı bol miktarda su içmek

Özellikle yaz aylarında yeterli miktarda su tüketmezseniz asla sağlıklı beslendiğinizi iddaa edemezsiniz. Sağlıklı beslenmenin ilk ve en önemli koşulu bol su tüketmek. Günlük tüketmeniz gereken minimum su miktarı 1,5 litre fakat bu belirttiğimiz gibi minimum düzey. Siz sağlıklı beslenmek istiyorsanız günlük su tüketiminizi 3 litreye kadar çıkarmalısınız. Sağlıklı beslenmenin ön koşulunu gerçekleştirdiğimize göre artık diğer kurallara geçebiliriz. Sağlıklı beslenmenin ikinci koşulu kan grubunuza göre beslenmek. Her kan grubuna özel faydalı olan ve zarar veren bazı yiyecekler var, örneğin: A kan grubuna sahip bireylerin kırmızı etten uzak durması gerekirken, B grubuna sahip bireylerin de beyaz etten, özellikle de tavuk etinden uzak durmaları gerekir. Kan gruplarına göre sağlıklı beslenme lisesini doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz. Kan gruplarına göre beslenmenin dışında herkes için faydalı olan şeyler de var, örneğin mevsimine göre bol miktarda meyve ve sebze tüketimi bütün kan gruplarına fayda sağlayacaktır, ancak meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeye özen göstermelisiniz. Mevsimi dışında tüketeceğiniz, hormonlu meyve ve sebzelerin faydasından çok zararı dokunur. Bu saydığımız bilgiler neredeyse tüm diyet listelerinin temelini oluşturur. Sağlıklı bir diyet listesi için geriye kalan tek şey vücut tipinize ve kilonuza göre yemek öğünlerinizin düzenlemesi olacaktır.

Cevap Bırakın