Sağlıklı Diyet Tatlıları Nelerdir?

Sağlıklı Diyet Tatlıları Nelerdir? İnsanlar diyette tatlı gıdaların yasak olduğuna inanırlar ancak inanılanın aksine, düzenli ve dengeli bir şekilde sağlıklı beslenen herkes tatlı tüketebilir. Önemli olan; şeker veya beyaz un gibi tüketilmemesi gereken gıda maddelerini daha yararlı muadilleri ile değiştirmek ve yapılan bu tatlıları kararında tüketmektir.

Sağlıklı Diyet Tatlıları

Sağlıklı Diyet Tatlıları Nelerdir?

Makalede Neler Var?

Diyete Uygun Tatlı Yapılabilir mi?

Diyet yaparken hiç bilinmedik malzemeler kullanarak tamamen yeni bir tarif denemektense; hâlihazırda tüketilen tatlıların malzemeleri için basit ve sağlıklı seçimler yaparak, tadını bildiğiniz ve tükettiğiniz tatlıları daha sağlıklı hale getirmek sizin elinizde.

Tatlılar Nasıl Diyete Uygun Hale Getirilir?

Tatlılarda şeker yerine, bal, pekmez gibi doğal tatlandırıcılar veya bu amaçla üretilen yapay tatlandırıcılar kullanabilirsiniz. Kek, kurabiye gibi tatlı atıştırmalıklarda bal ve pekmez kullanabilirsiniz. Üstelik bu malzemelerin tadı yoğun olduğu için kullandığınız şeker ölçüsünden daha az kullanmanız gerekir. Bu da daha az kalori demektir. Un kullanmanız gereken tatlılarda beyaz un yerine tam buğday unu, nohut unu, mercimek unu gibi daha sağlıklı un çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Tatlıların yağ oranını azaltmak da mümkün; tatlılarda kullanacağınız sütü tam yağlı süt yerine yarım yağlı veya yağsız olarak tercih edebilir, diğer tatlılarda tereyağı veya margarin yerine sıvı yağ kullanabilirsiniz. Ancak bazı tatlılarda tereyağı kıvam sağladığından, tamamen çıkarmak yerine tarifteki ölçünün yarısını tereyağı yarısını sıvı yağ olarak kullanabilirsiniz. Bunun dışında tarifleri her uyguladığınızda ölçüsü belirtilen miktarlardan biraz azaltabilirsiniz.

Diyet Tatlı Önerileri

Son zamanlarda popülaritesi oldukça artmış ve diyet listelerinde daha fazla tatlı yer almasına olanak sağlamış bir besin olan chia tohumu; birçok şekilde tüketilebilir ancak en önemli özelliği sıvı içerisinde beklediğinde jel oluşturabilmesidir. Bu özelliği ile tatlı yapımında oldukça etkilidir.

1 su bardağı yağsız süt içerisine 2 yemek kaşığı chia tohumu, 1 yemek kaşığı bal veya pekmez, 1 yemek kaşığı kakao atıp karıştırdıktan sonra buzdolabında, arada çıkarıp karıştırarak 2-3 saat bekletin. Bu süre sonunda, oldukça düşük kalorili, sağlık için zararı bulunmayan, tatlı krizlerinize de çözüm sunan harika bir tatlınız olacak. Süt ve chia tohumunu sabit tutup diğer malzemeleri değiştirerek farklı tarifler geliştirebilirsiniz.

En basit ve en az malzeme isteyen diyet dondurma: 1 adet muzu küçük parçalar halinde doğrayıp buzlukta 3-4 saat bekletin. Donmuş muz parçalarını, krema kıvamına gelene kadar robottan geçirin. Tek malzemeli dondurmanız şimdiden hazır. Dilerseniz kakao, farklı meyve parçaları gibi malzemeler ekleyerek tarifi geliştirebilirsiniz.

“Tatlı Yemek Diyeti Bozar Mı?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Tatlı Yemek Diyeti Bozar Mı?

Bir Yanıt Bırakın