Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Diyet, vücuttaki olan yağ-protein dengesini kurmak ve korumak için ya da herhangi bir sağlık probleminden dolayı vücuda alınması gerek gıdalara, dolayısıyla beslenmeye dikkat edilmesi gereken durumlarda uygulanan yeme içme problemleri demektir. Diyet kişi ve metabolizma özgü olduğundan yüzlerce farklı diyet çeşidinden ve bunların faydalarından söz edilebilir. Burada önemli olan diyetin faydası değil, diyetin o metabolizmanın ihtiyaçlarını karşılaması ve o kişiye faydalı olmasıdır. Diyetler uygulanma amacına göre ve dayalı olduğu besin maddesine göre ya da diyeti hazırlayan kişinin adı ile de isimlendirilebilirler.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler 1

Sağlıklı Kilo Vermek İçin 7 Basit Öneri

– Düzenli aralıklarla yemek yiyin, öğün atlamayın. Porsiyon kontrolü için yemeklerinizi mümkün olduğunca küçük tabaklarda tüketmeye özen gösterin.

– Yemek yerken acele etmeyin, iyice çiğneyin. Unutmayın, tokluk hissi mideden beyne yaklaşık 20 dakikada ulaşır.

– Kahvaltı, gün içinde kendinizi aç ve yorgun hissetmemeniz için atlanmaması gereken en önemli öğündür.

– Yatmadan en az 2 saat öncesinde de yemek yemeyi bırakmalısınız.

– Basit karbonhidratlı ve şekerli besinler yerine, kan şekerini düzenleyen ve stres seviyesini azaltmaya yardımcı olan doğal ve işlenmemiş gıdaları, tam tahıllı ekmek, makarnalar, bulgur, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve gibi lifli besinleri tüketmeye özen gösterin.

– Vücutta oluşan zararlı maddelerin atılması ve bağırsak sağlığı için günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.

– Düzenli egzersiz ve uykunun da zayıflama üzerinde olumlu etkileri var. Karanlık bir odada 7-8 saatlik düzenli gece uykusu, vücudumuzdaki tüm faaliyetleri düzene koyan bir dinlenme sürecidir. Metabolizmayı hızlandırmak için haftada en az 3 kez ve 30-45 dakika süreyle düzenli fiziksel aktivite yapmak ihmal edilmemelidir.

Bir Yanıt Bırakın