Tatlı İsteği Nasıl Engellenir?

Tatlı İsteği Nasıl Engellenir?

Tatlı İsteği Nasıl Engellenir?

Tatlı İsteği Nasıl Engellenir?

Tatlı isteği birçok nedenden ötürü kaynaklanabilir. Bu nedenler kötü beslenme, hareketsiz yaşam, hastalıklar, psikolojik etkenler ve hormonlar şeklinde sıralanabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda, kişilerin günlük alması gereken toplam kalorinin büyük bir bölümünü şekerli gıdalar oluşturuyor. Bu durum ise kişilerin fizyolojik ve psikolojik yapısında şeker bağımlılığı ile orantılı olarak olumsuz etkilere neden oluyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu bağımlılık diğer yabancı madde bağımlılığından daha etkili bir sonuç yaratıyor. Bu sebepten ötürü kişiler sıklıkla tatlı yeme isteğiyle karşılaşıyor.

 Tatlı İsteğine Kötü Diyetler mi Neden Oluyor?

Kötü bir diyet insanın kan şekeri değerlerinde hızlıca değişiklikler yapar. Kan şekerinin düşmesi, vücuda daha fazla şekerin depolanması için beyine sinyaller gönderir. Paketlenmiş ürünler, işlenmiş gıdalar ve karbonhidratlar şeker oranımızı yükseltmek için en iyi araçlardır. Kötü yapılan bir diyet yüzünden kan şekeri hızlıca düşebilir ve bu yüzden de bu bahsedilen gıdalar tüketilebilir. Bunun sonucunda düzensiz beslenme ile birlikte tatlı isteği meydana gelebilir.

 Tatlı İsteğini Engelleyen Faktörler

Tatlı isteğini engelleyebilecek birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden bir tanesi aç kalmamaktır. Aç kalmak kan şekerini düşürerek daha fazla tatlı tüketme isteği meydana getirir. Bir diğer önemli faktör ise su tüketimidir. Vücutta meydana gelen sıvı kaybı tatlı yeme isteğini tetikler. Günde 8-9 bardak su tüketilmesi bu isteği gidermede yardımcı olur. Ayrıca uykusuz kalmak, enerji kaybı sağlar. Bu durumda vücut daha fazla enerji depolamak için şekere ihtiyaç duyar. Bu yüzden uyku periyodlar tatlı isteğini olumlu yönde etkiler. Kişi eğer tatlı isteğini durdurmakta zorluk çekiyorsa, odak noktasını dağıtmak için bir takım şeyler ile beynini oyalamalıdır. Tatlı isteğini gidermek için doğal şekerlerden yararlanmalıdır. Tarçın, badem, kuru üzüm gibi besinler kan şekerini dengelerken, sağlıklı atıştırmalıklar ile formda kalınması açısından yardım olur.

 

Cevap Bırakın