Uygun Diyet Nasıl Yapılır?

Uygun Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet amaca yönelik beslenme programıdır. Kilo alma veya kilo verme şeklinde uygulanabilir. Ancak bilinçsizce yapılan hiçbir diyet işe yaramaz. Sürekli aç kalarak yapılan diyet hem zararlıdır hem de vücut kompozisyonunu bozar. Bunun sebebi yeterli kalori alınmadığı için kas kütlesinin azalmasıdır.

Bir kilo kas saatte 260 kalori yakıyor. Kaybettiğiniz her bir kas lifi size ekstradan bir yağ hücresi kazandırır. Uzun süre aç kalarak yapılan diyetlerde son dönemlerde kilo vermenin zorlaşması bundandır.

Vücut kompozisyonu yağ kas dengesine bağlıdır. Diyetteki amaç sadece kilo vermek olursa hem yağ hem de kas kaybı olacaktır. Azalan kas kütlesi vücudu biçimsiz bir şekle sokup skinny fat, yani zayıf ama göbekli bir görünüme sebep olacaktır.

Diyet Döneminde Yapılan Hatalar

Öncelikle diyet yapılacaksa hem yiyeceklerin hem de kilonuzun sabit kalması için gerekli kalori bilinmelidir.

Yapılan hatalara geçecek olursak en kötüsü hiç bir şey yememek. Bu tamamen yanlış çünkü gerek protein, karbonhidrat, yağ gerekse vitamin ve minerallerin alınması vücut için çok önemlidir.

İkincisi karbonhidrat ya da yağı kesmek. Karbonhidratı keserseniz vücudun oksijenli solunum için gerekli olan glikozu karşılayamaz; halsiz düşersiniz. En az kilo başına 2 gram karbonhidrat alınmalıdır. Yağı keserseniz eklemler, kemikler, tırnaklar gibi çoğu yapıda bozukluk gelişir. Üçüncüsü az kalori alıp kötü besinlerle beslenmedir. Diyet döneminde trans yağa dikkat edilmeli; olabildiğince kısılmalıdır. Bunun yerine sağlıklı yağlardan alınmalıdır. Sağlıklı yağlar abartılmadığı sürece kilo aldırmaz. Vücut bunları kullanır. En iyi sağlıklı yağ kaynaklar ise kuruyemişler, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avakado ve tereyağıdır.

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Diyeti sporla birleştirmek daha etkili sonuç almanızı sağlayabilir. Hem kilo alma hem de kilo verme için yapılan ağırlık antrenmanlarının faydası çoktur. Kilo alma döneminde yapılan ağırlık antrenmanları kas kütlesini arttırırken; kilo verme döneminde kas kütlesini korur.

Peki, en uygun diyet nasıl yapılır. Bunun için bir kalori açığı bırakmanız gerekir. Bu kalori açığı yüzde 10 ila 20 arasında olmalıdır. Ama unutulmamalıdır ki kalori açığı ne kadar az olursa o kadar kaliteli kil değişimi olur. Örneğin günlük kalori ihtiyacı 2000 kalori olan ve zayıflamak isteyen biri 200 ila 400 kalori azalabilir. 400 kalori azalttığını varsayarsak 9 günde 3600 kalori eder. Bu da yarım kilo vermek demek. Çünkü 7000 kalori yaklaşık olarak bir kilo eder. Ama unutulmamalıdır ki kaliteli şekilde kilo verilmek isteniyorsa bu şarttır.

 

Cevap Bırakın