Vegan Diyeti Kimler Tarafından Uygulanır?

Vegan Diyeti Kimler Tarafından Uygulanır?

Zayıflama konusu kişileri çeşitli diyetleri araştırma yoluna sevk etmiştir. Vegan diyeti ise bunlardan sadece bir tanesidir. Bu diyet dünyaca ünlü ünlülerden biri olan Jennifer Lopez ile gündem de ilk sıralarda yer almaya başlamıştır.

 

Vegan Diyeti

Bu diyette hayvansal gıdaların yenmesi kesinlikle yasaktır. Vegan kelimesi aslında Donalt Watson tarafından 1944 yıllarında hayvanların giyim eşyası olarak kullanılmasını engellemek amacıyla kullanılmış ve hayvanların gıda maddesi olarak yenmemesine kadar uzanmıştır. Bu diyeti benimseyen doktorlar hayvansal gıdaların insan vücudu için yararlı olmadığını savunmaktadırlar. Bu diyette vücuda alınacak kalori miktarı 1400 olarak kısıtlanmıştır. Diyeti yapan kişi ya da kişiler 22 gün boyunca hiçbir şekilde hayvansal ürün kullanmamalıdır. Sadece sebze, bitki tohumu, meyve gibi bitkisel ürünler kullanılmaktadır.

Bitkisel bir ürün olan zeytinyağı diyet kapsamında kısıtlı olarak kullanılmasına izin verilmektedir. Klasik ve Raw vegan olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Klasik veganlar hayvansal ürünleri kullanmamakla birlikte hayvanlardan yapılan eşyaları da kullanmazlar. Raw veganlar sadece bitkisel ürünler ile beslenirler. Ayrıca bitkisel ürünleri pişirmezler sadece çiğ tüketirler. Bu grup içindeki başla bir grup ise bitkilerin yenmek amaçlı dahi olsa koparılmasına karşı çıkarlar ve sadece toprağa düşmüş meyve ve tohumları tüketirler. Bu gruba ‘Frutianlar’ adı verilmektedir.

 

Diyetin Faydaları:

Tıp dünyasında et ağırlıklı beslenmenin kalp damar hastalıklarını artırdığı yönünde çok çeşitli araştırmalar mevcuttur. Vegan diyeti yapan kişiler sadece yeşil yapraklı sebze ve baklagiller ile beslendikleri için vücuda gerekli olan besin ve yağlar bu yolla girerler ve bu yağlarda genelde doymuş yağlar olmaktadır. Bitkisel yollarla lifli gıdalar alındığı için tokluk hissi vermektedir. Diyet yapmak istiyorsanız önce doktorunuza danışmakta fayda var.

Cevap Bırakın