Zayıflama Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zayıflama Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zayıflama hapları; günümüzde diyet yapmadan zayıflamak isteyen birçok insanın yaygınlıkla kullandığı bir zayıflama yöntemidir. Bazı durumlarda doktor onaylı olarak verilen, bazı durumlarda da kişilerin herhangi bir şekilde elde ettikleri bu haplar; insan hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Zayıflama Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler 1

 Sağlığa Zararlı Zayıflama Hapları Nasıl Ayırt Edilir?

Zayıflama haplarıyla ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli husus; hangi bakanlık tarafından onaylı olduğudur. Kullanılabilecek olan zayıflama hapları tarım bakanlığından onaylı haplar ve sağlık bakanlığından onaylı haplar olarak iki durumda satılırlar.

 

 Sağlık Bakanlığından Onaylı Zayıflama Hapları:

Sağlık bakanlığından onaylı haplar, doktor tavsiyesi üzerine reçete ile satılan haplardır ve piyasada yaklaşık 2-3 adet çeşidi bulunmaktadır. Sağlık bakanlığından onaylı zayıflama hapları, özellikle doktor onaylı satıldıklarından yan etkileri az olabilmektedir.

 

 Tarım Bakanlığından Onaylı Zayıflama Hapları:

Tarım bakanlığından onaylı haplar, piyasada fazlasıyla bulundukları gibi insan sağlığına fazlasıyla zarar verebilecek hatta ölüme sebebiyet verecek yan etkilere sahip olabilmektedir. Her ne kadar bitkisel içerikli olması vurgulanarak satılsalar da; teste tabi tutulmadan, insanlar üzerinde denenmeden piyasaya sürülürler. İçeriğinde etiketinde yer almayan bitkiler kullanılabilir. Etiketinde belirtmeden, içeriğinde toksik maddeler ve polen kullanılabilir ve kullanan kişide hastalıklara neden olabilir. Ayrıca içeriğinde steroid ve östrojen maddeleri bulunabilir. Hatta bazılarında civa, kurşun gibi zehirli maddeler bulunabilir ki bu durumda kullanıcıyı ölüme kadar götürebilir. Dolayısıyla bu maddelerin bilinçsiz kullanımı, insan hayatını ciddi manada tehdit eder niteliktedir.

 

 Zayıflama Haplarında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Bir zayıflama hapının bitkisel olması, onun sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla bitkisel diye bu hapların kullanılması sakıncalı olabilir. Zayıflama hapı bitkisel olsa dahi, bilinçsiz kullanımı insan hayatını tehdit eder. Özellikle emziren anneler veya gebeler, bu tarz ilaçları dikkatli kullanmalıdır.

 

Bu haplarla ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer husus; bu tarz bitkisel ilaçların, tıpkı tıbbi ilaçlar gibi diğer ilaçlarla etkileşime girebilmesidir. Bir tıbbi ilaç kullanıcısı, bu tarz ilaçları doktor tavsiyesi dışında kullanmamalıdır. Çünkü bu ilaçlar, kullandığı diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

Bu tarz hapların içeriği iyi bilinmelidir. İçeriğinde bulunan bitkilerin bazı özellikleri, kullanıcının bünyesine uygun etkiler yaratmayabilir. Dolayısıyla kabızlığa, kalp kaslarının zayıflamasına, hatta ölüme kadar götüren yan etkileri bulunabilmektedir.

Ayrıca; kanama problemi olanların, kanserli hastaların, şeker hastalarının, prostat rahatsızlığına sahip olanların, sara hastalarının, kalp hastalarının, parkinson hastalarının, karaciğer rahatsızlığı olanların, felçli hastaların, tiroid hastalarının, yüksek tansiyon hastalarının kesinlikle kullanmaması gereken haplardır.

 

Bir Yanıt Bırakın