Çocuğun Cinsiyetini Nasıl Anlarız?

Çocuğun Cinsiyetini Nasıl Anlarız? Hamileliğin ilk anından itibaren anne baba adayları bebeklerinin cinsiyetlerini merak etmeye başlarlar. Günümüzün ilerlemiş teknolojisiyle artık anne baba bebelerinin cinsiyetlerini öğrenmekten ziyade doğunca kime benzeyeceği, nasıl yüz hatlarına sahip olacağına kadar birçok bilgiyi sahip olabiliyorlar. Fakat anne ve baba bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenme konusunda ilk aylarda biraz beklemeleri gerekmektedir. Anne baba, Bilimsel yöntemlerin yanı sıra Anadolu’da halkın kullandığı geleneksel yöntemlerle de cinsiyetin öğrenileceği güne kadar ki süreden önce biraz eğlenceli biraz da tuhaf karşılanan yöntemlerle başvurabiliyorlar.

Çocuğun Cinsiyetini Nasıl Anlarız?

Çocuğun Cinsiyetini Nasıl Anlarız?

Çocuğun Cinsiyetini Nasıl Anlarız?

 Geleneksel Yöntemlerle Bebeğin Cinsiyetini Öğrenmek

Halk değimiyle, Anadolu’ da annenin karnı yayvan ise bebeğin cinsiyeti kız, sivri ise erkek olduğu gibi tabirler çokça söylenir. Bununla birlikte yine benzer ifadelerle annenin karnında koyu bir çizgi ve tüylenme varsa doğacak çocuğun erkek çocuk olacağı veya anne kalça ve basen bölgesinden kilo alırsa doğacak çocuğun kız çocuk olacağı da halkın dilinde dönen olağanlardır.

Bunlarla bebeğin cinsiyetini tahmin etmenin geleneksel bir diğer yöntemi ise bebeğin kalp atış ritmindeki hızdır. Doktor muayenesinde ultrasonda bebeğinizin kalp atışının sesini dinlerken bebeğinizin kalp atış hızı dakikada 140 ve daha üzeri ise, bebeğinizin cinsiyetinin kız olma olasılığı daha yüksektir.

Aşerme döneminde de annenin yoğunlukta canının çektiği şey de bebeğin cinsiyetini geleneksel olarak belirleyen yöntemlerdeki aşamalardandır. Anne adayının canı çoğunlukla meyve çekiyorsa bebeğin cinsiyeti kız, tuzlu ve eksi çekiyorsa da erkek olacağı ihtimali söylenir.

Fakat gebelik takibi sırasında bilimsel açıdan halkın bu yorumlarının genellikle doğru sonuçlar vermediğini görüyoruz.

 Bilimsel Yöntemlerle Bebeğin Cinsiyetini Öğrenme

Aslına bakmak gerekirse, bilimsel açıdan anne karnındaki bebeğin cinsiyeti gebeliğin ilk gününden bellidir. Ancak bizim bebeğin cinsiyetini görebilmemiz için belli bir zaman geçmesi ve bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşması gerek. Gebelikte kız ve erkek bebeklerde 8. haftadan itibaren genital bölgelerde farklılaşma görünmeye başlıyor. Ve gebeliğin 8. Haftasından sonra dış genital yapı erkek bebeklerde penise dönüşürken kız bebeklerde klitoris ve dudaklara dönüşüyor. Bilindiği üzere ultrason bebeğin cinsiyetini öğrenmekte kullanılan en yaygın yöntemdir. Ultrason yöntemi ile en erken 12. Haftadan itibaren bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkündür. 16. Haftadan itibaren ise daha net şekilde bebeğin cinsiyetini görmek mümkündür.

Ultrason muayenesinde erkek bebeğin penisinin görünmesi ile cinsiyeti tayin edilir. Fakat bazı durumlarda ultrasonda kordonun bebeğin bacak arasında görülmesi de söz konusu olabiliyor ve bu gibi durumlarda kız bebek te erkek bebek görüntüsü verebiliyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda doktor farklı zamanlarda anne çocuk sağlığını da göz önünde bulundurarak ultrason muayenesine çağırıyor ve anne karnındaki bebeğin cinsiyetini net bir şekilde söylüyor.

Hamileliğin 12. haftadan sonra vajinal ultrasonla, hamileliğin 16. haftasında ise karından bakılan ultrasonla bebeğin kız mı yoksa erkek mi olduğunu öğrenmek mümkündür. Cinsiyeti kararlaştırırken, ultrasonu yapan doktorun tecrübesi, bebeğin anne karnındaki pozisyonu, ultrason aletinin kalitesi de önemli noktalardandır.

Cevap Bırakın