Ciltteki Gözenekler Nasıl Kapatılır?

Ciltteki Gözenekler Nasıl Kapatılır? Her kadının yüzündeki en büyük şikâyeti gözenek sorunudur. Geniş gözenekler cildi kötü göstererek ciltte başka problemler için davetiye çıkarır. Siyah nokta, sivilce gibi problemler için geniş gözenekler çok iyi bir zemin niteliğinde. Cilt problemlerinin artmasını istemeyenler için gözeneklerini mümkün olduğunca sıkılaştırmak için çeşitli yöntemler denemeleri gerekmektedir. Gözeneklerin sıkılaşmasıyla cildiniz sıkı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır. Yağlı cilt yapısına bağlı olarak ya da yaş ilerledikçe gözenekler genişleyebilir. Özellikle burun bölgesinde gözenekler daha geniş olmaktadır. Peki, bu gözenekleri kapatmak ve sıkılaştırmak için neler yapılabilir bir bakalım.

Ciltteki Gözenekleri Kapatmak İçin Neler Yapılmalı?

Ciltteki Gözenekler Nasıl Kapatılır?

Ciltteki Gözenekler Nasıl Kapatılır?

Geniş gözeneklerin oluşma nedenlerinden en başta geleni yüzün temizlenmemesi. Bunun yanında yeterince su tüketmemek, uykusuzluk, vücudun fazla yağ üretmesi, iyi beslenmeme, hava kirliliği ve makyaj kalıntılarının geç temizlenmesi gibi nedenleri de sayabiliriz. Gözenekleri küçültmek veya sıkılaştırmak için cerrahi bir müdahaleye gerek yoktur. Belli aralıklarla kendinizin evde yapacağınız bakımlarla bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Bu çözümlere gelecek olursak, makyajlı olarak uyumamanız gerekmektedir. Gece boyunca makyaj cilde derinlemesine girerek ciltteki gözenekleri doldurur. Bu da gözeneklerin genişlemesine yol açar. Cildinize uygun peeling maskeleri belirleyip haftada 1 veya 2 defa olacak şekilde yüzünüzdeki ölü derilerinizden kurtulmanız gerekmektedir. Yüz temizliğiniz için alkollü tonikler yerine doğal gül suyu tonikleriyle yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Haftada en az 2 kere buhar banyosu yaparak cildinizdeki gözenekleri derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Gözenekli Cilt Nasıl Düzelir?

Bunun yanında salatalık maskesiyle gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. 1 adet orta boy salatalığı robottan geçirerek suyunu alın. Salatalık suyunu yüzünüze sürerek en az 20 dakika boyunca bekleyin. 20 dakika sonunda temizleyebilirsiniz. Bu kürü 1 ay boyunca her gün tekrarlayabilirsiniz. Bu sayede gözeneklerinizin kapandığını ve sıkılaştığını görebilirsiniz.

Bir diğer çözüm limon ve buğday unuyla yapılan maske olacaktır. 3 yemek kaşığı unu, yarım limon suyu ve yarım bardağa yakın ılık suyu karıştırın. Bu karışımı cildinizde 20 dakika bekletin ve bölgeyi soğuk suyla durulayın. Limon suyu, cildinizdeki damarları büzüştürdüğü için cildinizdeki gözeneklerini kapatacaktır. Buğday unu ise yağlanmayı azaltıp, gözenekleri küçültecektir.

Cevap Bırakın