Dudak Kuruluğu ve Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak Kuruluğu ve Çatlaması Nasıl Geçer? Havanın çok soğuk ya da çok sıcak olması gibi durumlarda sıkça karşılaşılan bu probleme yönelik olarak alınabilecek önlemler nemlendirici dudak kremleri ve dudaklara uygulanacak olan bakım kürü maskelerdir.

Dudak Kuruluğu ve Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak Kuruluğu ve Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak Kuruluğu ve Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak kuruluğu, soğuk ya da sıcak havaların yanı sıra su içmeme, ağızdan nefes alıp verme, tükürük, b12 vitamin eksikliği, A vitamini fazlalığı ve sigara kullanımı gibi etkenlere bağlı olarak da yaşanabilen bir durumdur.

Bu problem için evde düşük bütçeler ya da var olan malzemeler ile yapabileceğiniz maske tariflerinden bazıları ise şöyle:

Dudak Çatlakları için Maskeler

Şeker Maskesi: Bir yemek kaşığı toz şeker ile bir tatlı kaşığı balı karıştırıp dudaklarınıza oval hareketler ile sürerek peeling yapıp ılık su ile durulayın.

Bal Mumu Maskesi: Yirmi gram bal mumunu benmari usulü eritip yüz gram susam yağı ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı gün aşırı dudaklarınıza sürüp, ılık su ile durulayın.

Bal Maskesi: Çatlamış dudaklarınıza az miktarda bal ve vazelin sürüp kuruduktan sonra ılık su ile dudaklarınızı yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı: Hızla emilen, kuru ve çatlamış dudaklara çok iyi gelen bu yağı dudaklarınıza gece yatmadan bir parça pamuk yardımı ile kompres şeklinde uygulayıp yatabilir, sabah kalktığınızda farkı gözleriniz ile görebilirsiniz.

Salatalık: Salatalık içeriği itibari ile nem deposu olduğundan dudaklarınız için de hiç düşünmeden kullanabilirsiniz. Rendeleyerek ya da rondoda çektiğiniz bir orta boy salatalığı tülbet yardımı ile süzüp dudaklarınızın üzerinde beş dakika bekletip yıkadığınızda farkı göreceksiniz.

Mango Yağı: İçerisinde bulunan yağ asitleri ile dudaklarınızı yumuşatıp nemlendirmesinin yanında hoş kokusu ile de severek kullanacağınız bu maske tarifini gece yatmadan dudaklarınıza sürüp sabah etkisini görebilirsiniz.

Aloe Vera Maskesi: Aloe vera bitkisi cilt tahrişlerinden, kızarıklara, yanık problemlerinden, kozmetik alanına değin çok sayıda yerde boy gösteren mucizevi bir bitki. Bu bitkinin bir yaprağını boydan çizerek içerisinden çıkardığınız jeli, gönül rahatlığı ile kuru ve çatlamış dudaklarınızda kullanabilirsiniz. Dudaklarınızı nemlendirme yanında hoş kokusu ile de seveceğiniz bir maske tarifi olan aloe vera dudak maskesini iki günde bir gece yatmadan yapmanız dudaklarınızdaki problemin kısa sürede geçmesini sağlayarak daha dolgun bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Cevap Bırakın