Kırılan Tırnaklar Ne Kadar Sürede Uzar?

Kırılan Tırnaklar Ne Kadar Sürede Uzar?

Tırnaklar vücudumuzun en hassas yerlerinden biri olup tırnak bakımı çok önemli bir husustur. Gündelik işlerin pek çok kısmında ellerimizi ve dolayısıyla tırnaklarımızı kullanmış oluruz. İyi bir bakım gerçekleştirilmediği sürece tırnaklar kırılmaya eğilim göstermektedir. Kırılan tırnak veya tırnaklar ise uzama süresi kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Kişinin yaşı, kişisel bakımı, kalıtsal özellikleri ve çevresel etkenler bu süreci etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre tırnak genel olarak günde ortalama 0.1 mm uzama göstermektedir. El ve ayaklardaki tırnak uzama süreleri de farklılık göstermektedir.

Tırnakların Uzamasına Etki Eden Faktörler

Dengeli ve sağlıklı beslenmek en önemli etkenlerden biridir. Tırnakların yapısında keratin bulunmaktadır bu yüzden besinlerden sağlanan demir ve kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır. Bol bol su tüketmek, hem hızlı uzamasında hem de güçlenmesin de önemlidir. Stres ise tırnakları olumsuz etkilemektedir. Ayrıca kullanılan ilaçlar ve hormonal bozukluklar da olumsuz etki gösterenler arasındadır. Su ile olan temas tırnakların daha hızlı uzamasında önemli bir etkendir. Fakat fazla su teması tırnaklarını yumuşamasına neden olacağından olumsuz şekilde de etki etmektedir. Tırnakların törpülenme şekli de önemlidir. Yuvarlak törpülenen tırnaklar daha az kırılma göstermektedir. Sürekli oje kullanmak veya ojeyi uzun süre bekletmek de tırnakların yapısını olumsuz şekilde etkilemektedir. Daha uzun sürede tırnak uzaması isteniliyorsa oje fazla bekletilmeden çıkarılıp bakım yapılmalıdır. En önemli etkenlerden biri de tırnakları zorlayan hareketlerden kaçınmaktır.

Tırnak Uzama Hızını Arttırma Yolları

Yapılan araştırmalara göre, gün içerisinde el tırnakları ayak tırnaklarından daha fazla kullanılmaktadır. Dolayısıyla kan dolaşımı el tırnaklarında daha hızlı gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak el tırnaklarının uzama süresi ayak tırnaklarına göre daha hızlıdır. Bu hız oranı şu gibi taktiklerle daha da hızlandırılabilir; Elleri yıkarken yumuşak sabun kullanılması gerekmekte ve yine eller yumuşak havlular yardımıyla kurulanmalıdır. Nemlendirici kullanılmalıdır. Özellikle E vitamini içeren nemlendiriciler soğuk havalarda hem ellerimize bakım yapmakta hem de tırnakların beslenmesini, canlanmasına ve uzamasına yardımcı olmaktadır. Beyaz sirke dolu bir kapta elleri 3-4 dakika bekletmek ise bir başka yöntemdir. Son olarak, sert cisimlerle uğraşmak tırnakların kırılmasına yol açabildiği gibi tırnaklar sıkıştığı için uzamayı da geciktirmektedir.

Cevap Bırakın