Ombre Nedir, Nasıl Yapılır?

Ombre Nedir, Nasıl Yapılır?

Dönemin trendleri arasına giren ombre, doğal görünümlü ve ışıltılı balyaj tipidir. Kadınlar ve kuaförler tarafından şıklıkla tercih edilen ombre balyaj ile daha estetik ve modern bir görünüme kavuşabilirsiniz. Tek yapanız gereken doğru ton ve doğru uygulamadır.

Ombre Balyaj Nedir?

Fransızca kökenli olan ombre kelimesinin anlamı gölge demektir ve diğer adı california balyajı olarak da bilinmektedir. Ülkemizde genel olarak tüm saça uygulanarak ışıltı katılan ombre, yurt dışında ise genellikle saçın uçlarına çok açık veya çok koyu tonlarda renk kullanılarak yapılmaktadır.

Ombre Balyaj Nasıl Yapılır?

Kuaförün tercihine göre farklı uygulanan ombre balyaj işleminde uygulamayı tercih eden kişinin isteğine göre saçın tamamına veya yarısını uygulanır. Genellikle daha doğal bir görünüm için uç kısımlarda doğal renkte saç tutamları da bırakarak daha yumuşak bir görünüm kazandırılan saçlar krepeli veya farklı boyama stilleri ile elde edilir.

Not: Diplerin koyu bırakıldığı ombre balyajda, diplere ince balyajlar atılarak daha doğal bir görüntü elde edilir. Böylelikle gölgelerin başladığı noktada düz bir çizgi oluşumu engellenerek daha doğal bir geçiş sağlanmış olacaktır.

Ombre Balyaj Teknikleri Nelerdir?

Kuaförün farklı stili yok ise ombre balyaj tepeden enseye kadar bir köşeden öbür köşeye kadar düz ayrılan saç tekrar zikzak şeklinde ayrılarak elde edilen tutamlara krepe yapıldıktan sonra istenilen yoğunlukta boya uygulanır. Ayrıca bu işlemi minimum zorluğa indirecek özel bantlar üretilmiştir. Saç hafif yapışkanlı bantların arasına alınarak altlı üstlü gelecek şekilde yapıştırılır. Daha sonra bantlar nazikçe saçtan çıkartılarak alt ve üst bantta kalan saçlar isteğe göre renklendirilir. Renklendirme işlemi sırasında boya yoğunluğu saç uçlarına doğru artacak şekilde uygulanmalıdır. Boama işleminin ardından bantlar tekrar birleştirilerek boyanın hava ile teması kesilir. Süresinin dolmasının ardından bantlar saçtan ayrılarak, durulanır. Ardından cila yapılır ve elde edilen saç rengi çeşitli tonlarda küllendirilir.

Ombre Balyajda Oranlar Nasıl Ayarlanır?

İstenilen ombre balyaja ulaşabilmek için en önemli kurallardan birisi doğru oranlardır. Doğru oranda anlatılmak istenen her saçın uzunluğunun eşit olmadığı gibi her saçın ışıklandırılması da aynı uzunlukta olmamalıdır. Bunu için uzmanların önerisi uzun bir saçın dörtte ikisi veya dörtte üçüne gölge yapılırken kısa bir saçın dörtte ikisine, kısa küt saçların ise yalnızca öndeki uzun kısımlarına gölge yapılmalıdır.

Ombre Balyaj Renkleri Nelerdir?

Renk konusunda belli bir kuralı olmayan ombre balyajda isteğe bağlı her renk kullanılabilir. Maviden kırmızıya, griden mora daha nice renk kartelası sunan ombre balyaj her kadının zevkine hitap etmektedir.

Saç Açma İşlemi Sırasında Yıpranma Nasıl Engellenir?

Saç uçlarında daha açık renkler kullanılarak uygulanan ombre işleminin başında gelen açma işleminde önemli olan kullanılan malzemenin kalitesidir. Yapılan işlemlerin ardından saçta herhangi bir yıpranma olmaması kullanılan malzemenin kalitesi ile doğru orantılıdır. Açıcı ve oriel kullanarak saçı ışıklandırmak mümkündür. Ancak bu işlem ile saç sağlığını kaybetmenize neden olacaktır ve saç uzmanları tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu ürünler yerine, kimyasal bileşenler bulunmayan özel koruyucu maddeler ve parafin içeren boyalar kullanılması saç sağlığının korunmasını sağlayacaktır.

Açıcı Maddeler Kullanmadan Saç Rengi Açılır Mı?

Saç açma yöntemlerinin en doğal olanı papatya suyudur. Saçını boyatmak istemeyen veya ombre öncesi saç renginin açılması gerekenlerin başvurduğu en eski ve en bilindik yöntemdir. Papatya suyu yöntemi ile saç rengini açarken kuruma, kırılma ve kopmaları da engellenecektir. Saç derisini besleyen ve kepek oluşumunu da engelleyen papatya suyu uygulamasını yaparken deneme olarak saçınızın sadece bir tutamına uygulamanızı tavsiye ederiz. Papatya suyu her saça aynı etkiyi vermediğinden saç rengi bir anda beklediğinizden daha fazla açılabilir. Bu nedenle küçük bir tutamda denemek ve istenilen tonu yakalamak çok önemlidir.

Malzemeler

  • 30 gr kuru papatya ( aktardan alınmış yaklaşık bir avuç kuru papatya)
  • 4 su bardağı su ( saçın uzunluğu veya kısalığına göre ayarlanmalıdır. Örneğin, kısa bir saç için su 2 bardağa düşürülebilir.)

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Edindiğiniz kuru papatya ve suyu kaynatınız. Kaynama işleminin ardından rengi değişen suyu soğumaya bırakınız. Duştan çıkıp kuruladığınız saça hazırladığınız papatya suyunu dökünüz veya sprey yardımı ile uygulayınız. Kurutma makinesinin sıcak ayarı ile kurutunuz. Bu işlemler sırasında asla güneşe çıkmayınız. Aksi takdirde saçınızda kırılmalar olacaktır. Tamamen kuruyan saç yaklaşık yarım ton açılacaktır. Kesin sonuca ılaşmak iin uygulamayı 3 – 4 defa tekrarlayınız.

Not: Çevrenizde aktar yok ise 4 adet poşet papatya çayını hazırlayıp 10-15 dakika bekleyip soğuduktan sonra sprey yâda direkt uygulayabilirsiniz.

Ombre Balyajlı Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Özellikle açıcı kullanmamak ve kaliteli boya seçimi ombre balyaj bakımını oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak bu ürünler kullanılsın veya kullanılmasın her boyalı saçta uygulandığı gibi ombreli saç bakımında da yıkama işleminin ardından saç kremi kullanılmalıdır. Saç kremi saçınızın yumuşamasını ve kolay taranmasını saylayacaktır. Ayrıca yapılacak saç bakımı maskeleri de saçınızın sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Yıkama işleminin adından havlu ile küçük dokunuşlar ile kurulanan saça, herhangi bir saç bakım maskesini saçınızın ombreli yerlerine sürün ve herhangi bir kullanım talimatı yok ise 5 ile 15 dakika arasında bekletin. Daha sonra durulayın. Bu işlem sayesinde hem saçın bakımını yapmış olursunuz hemde saçın parlak ve canlı görünmesini sağlamış olursunuz.

Evde Ombre Saç Yapmak Mümkün Mü?

Eğer saç boyama işlemine hakim iseniz ve evde sık sık saçınızı boyuyorsanız evde ombre yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • Saç renginden 2-3 ton açık saç boyası ( saçın yoğunluğu veya uzunluğuna göre 2 – 3 kutu gerekebilir.)
  • Boya kabı ve fırçası
  • Tarak (Krepe tarağı)
  • Eldiven ve folyo

Yapılışı: Saçınızın yoğunluğa göre aldığınız saç boyalarını hazırlayınız. Ardından saçlarınızın boyamak istediğiniz kısımlarını tarak yardımı ile krepe atınız (krepe işlemi aşağıdan yukarıya doğru yapılır ve saçta tiftik tiftik bir görüntüye neden olur.) Krepe atılarak kabartılan kısımlar yukarıya alınarak aşağıda kalan bölgeleri bir toka yardımı ile toplayınız. Topladığınız bölümleri hazırladığınız boya ile boyayınız ve yoğunluğun uçlarda olmasına dikkat edin. Boyadığınız saçları daha önceden hazırlanan folyolarla sarınız. Eğer boyanın saçınıza iyi işlemesini istiyor iseniz kurutma makinesinin sıcak arayı ile folyolu kısımlara ısı verebilirsiniz. 30 – 40 dakika saçınızda beklettiğiniz folyoları saçınızdan nazikçe çıkarınız ve saçı durulayınız. Ardından en önemli olan işlemlerden birisi taramadır. Krepe atılmış saç zor açılacağından ve boya saçınızı biraz yıpratacağından mutlaka durulama işleminde saç kremi kullanınız. Nazik hareketlerle taradığınız saçlarınız ışıl ışıl parlayacaktır.

Evde Ombre Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Saça uygulanan ombre işleminin ardından saçlar daha açık bir renge bürüneceklerdir. Bunun nedeni boyanın saçınızda yıkadıkça akması ve güneş ışınları gibi sebeplerdir. Bu nedenle ilk boyama işleminde çok açık ton kullanmak akıllıca bir şey olmayabilir. Ombre işleminin ardından istenilen sonucu ulaşılamadığı takdirde saç en az 15 gün sonra yeniden boyanabilir
  • Saç rengi çok koyu olan kişiler açık ton kullanımı yerine direk açıcı tercih edebilir. Ancak açıcı saçları epeyce yıpratırken kopma ve yanmalara neden olabilir. Bu nedenle kullanacağınız açıcının özel koruyucu maddeler ve parafin içeren açıcılardan olmasına özen göstermelisiniz.

Cevap Bırakın