Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Hiçbirimiz ne ağzımızın kokmasını isteriz ne de çevremizdeki kişilerin ağzının kokmasını isteriz. Ağız kokusu çoğu insan için rahatsız edici bir durumdur. Ağız kokuları olduğundan dolayı konuşmaya utanan insanlar vardır.  Ancak bu durumdan bazı yöntemlerle kurtulabiliriz.

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Ağız Kokusu Neden Olur?

  • Ağzımızın hijyenine dikkat etmezsek ağız kokumuz oluşabilir.
  • Soğan ve sarımsak yedikten sonra ağzımızı fırçalamazsak ağız kokusu meydana gelir.
  • Sigara içmek, tütün çiğnemek ağız kokularımıza sebep olur.
  • Diş ve dişeti hastalıkları ağız kokusuna sebep olur.
  • Dişlerde oluşan plaklar ve diş taşlarımız ağzımızın kokmasına sebep olur.
  • B vitamini eksikliği yüzünden de ağız kokusu oluşabilir.
  • İnsülin ve Antidepresan gibi ilaçlar kullanılması ağız kokusuna sebep olur.

Ağız kokusunu kaybetmek için maydanoz, kişniş ve fesleğen çiğnememiz oldukça işe yarar. Düzenli olarak 2 ay boyunca yoğurt tüketmemiz de ağız kokusunun yaşanmasını önleyici etkiye sahiptir. Yarım limon suyunu ılık su ile karıştırarak gargara yaparak da kötü nefesimizden kurtulabiliriz. Fındık tükettiğimiz zaman ağız kokumuz kaybolduğundan düzenli olarak fındık tüketerek bu durumdan kurtulmuş oluruz. Dişlerimizde oluşan plaklardan dolayı da nefesimiz koktuğu için havuç, kereviz gibi gıdalar tüketerek plakların oluşmasını engelleriz. Günde 2-3 litre su içmeyi kesinlikle ihmal etmemeliyiz.

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Doğal Yolları

Dişlerimizi günde 3 kere fırçalamalıyız. Fırçaladıktan sonra diş ipi ile dişlerimizin arasında kalan yemek kalıntılarını temizlememiz oldukça faydalı olur. Sigara kullanan biriyseniz sigarayı bıraktıktan sonra bir daha ağzınız kokmaz bu sorunu kökten halletmiş olursunuz. Bazı gıdaları tükettikten sonra ağzınızda kötü kokular oluştuğunu fark ediyorsanız o gıdaları tükettikten sonra diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Diş etimizde oluşan bakterilerde nefesimizin kötü kokmasına neden olur. Diş eti sorunlarından diş doktoruna giderek çok kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Bademciklerimizin üzerinde oluşan tabakalarda nefesimizin kötü kokmasına sebep olabilir. Aşırı alkol tüketen kişilerde sabah kalktığında ağız kokusu meydana gelir. Çünkü alkol tüketmek sindirim sorunları yaşamamıza sebep olduğundan midemizden kaynaklı ağız kokusu oluşturur. Yaptığımız bazı diyetlerde ağzımızın kokmasına neden olabilir.

Cevap Bırakın