Ağız Spatülü Nasıl Kullanılır?

Ağız Spatülü Nasıl Kullanılır? Hepimiz biliriz ki dişlerin gerekli bakımını yapmazsak ve diş hekimlerini belli süreler dâhilinde ziyaret etmezsek dişimizde bir takım problemler olması muhtemel olacaktır. Önleyici uygulamalar yerine, diş rahatsızlığı meydana geldikten sonra diş hekimine gidilmesi, daha farklı tedavi periyoduna geçilmesini gerektirmektedir. Yaşanacak problemlerin en çok görüleni ise diş çürükleridir.

Ağız Spatülü Nasıl Kullanılır?

Ağız Spatülü Nasıl Kullanılır?

Ağız Spatülü Nasıl Kullanılır?

Kanal Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Dişte oluşan veya mevcut durumda bulunan dolguların içindeki çürükler ile yapılan bazı hatalı tedaviler veya o bölgelerdeki tahrişler sonrasında pulpa adı verilen sinir ve damarların fonksiyonlarında bazı problemlere neden olurlar. Bunun göstergeleri ise diş etlerinde görülebilen kanamalar, dişlerin sağlıksız görünmesi yanında kanaması ve ağız içinde yaşanan apseler olmaktadır. İşte bu tip rahatsızlıklar halinde, diş hekimleri tarafından uygulanan en bilindik yöntem kanal (endodonti) tedavisidir. Bu tedavi sayesinde genel olarak dişin çekilmesine gerek kalmadan enfeksiyon halindeki dişler kurtarılabilmektedir.
Kök kanal tedavisi bilinenin tersine tamamen ağrısız ve acısız bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılan kanal tedavisi, diş sinirinin tamamen kaybedilmiş olduğu bazı durumlarda ise hiç anestezi bile yapılmadan uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında bazı hastalarda olabilecek hafif diş ağrısı için hekime danışarak belli başlı ağrı kesiciler de kullanılabilecektir

Ağız Spatülü Nedir?

Dişin çekilmemesini sağlayan en önemli nedenler günümüzde kanal tedavisinde kullanılan aygıt ve tekniklerin oldukça gelişmiş durumda olmasıdır. Kanal tedavisinde kullanılan aygıtlardan biri de ağız spatülüdür. Ağız spatülü, kavitenin tedavisi için kullanılacak tüm restorasyan materyallerinin, hazırlandığı yerden ağız içindeki tedavi bölgesine taşındığı bir alettir. İki ucunda da minyatür spatül ağızları taşıyan bu alet, paslanmaz çelikten yapılmaktadır. Bu sayede sterilizasyonu kolay aynı zamanda korozyon ve paslanmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Ağız spatülü, diğer alet ve yüzey dezenfektanlarından ve kimyasal maddelerden olumsuz etkilenmemektedir. Farklı form ve ebatlarda, orijinal ambalajında satılan ağız spatülü uç genişliği genelde 1.2 mm-1.6 mm boyutundadır.
Kanal tedavisi, çürük dişlerin ilk yöntem olarak hemen çekilmesi tedavilerini önlemesiyle oldukça önemli bir uygulama haline gelmiştir. Bunda da ağız spatülü gibi aletlerin de gelişmesinin önemi vardır. Kanal tedaisinde kullanılan aletlerin daha da gelişmesi, bu uygulamanın başarısını daha arttıracaktır.

Cevap Bırakın