Ağız Yaraları Nasıl İyileşir?

Ağız Yaraları Nasıl İyileşir?

Ağız Yaralarının Oluşumu

Ağızda beyaz yaralar bir ve birkaç tane şeklinde oluşabilir. Toplumun büyük bir çoğunluğu bu yaralara maruz kalmaktadır. Beyaz yaralar dilde, damakta, diş etlerinde ve yanakta oluşum gösterir.

Ağız Yaraları (AFT) Nedenleri Nelerdir?

Stres Stres en önemli etkendir. Adet öncesi dönem aft oluşumunu hızlandırabilir.

Yiyecekler Baharatlı yiyecekler, cips, turşu, sirke, tuzlu yiyecekler, turunçgiller gibi ağzı tahriş edebilen yiyecekler etkilidir. Bazı bünyeler için alerji olabilen buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, domates, patlıcan, elma, peynir gibi yiyeceklerde kişiden kişiye aft oluşumunu hızlandırır.

Travma Yanak, dil, dudak ısırma sert diş fırçalama aft için zemin hazırlar.

Diş Macunu Diş macununun köpük yapıcı özelliği arttırmak için kullanılan içerikler etkilidir.

Sistemik Hastalıklar Behçet hastalığı, Ülser, Retinit gibi hastalıklar oluşumda etkilidir.

Diğer Nedenler –B12 vitamini, demir eksikliği, sigara içme, tütün gibi alışkanlıklarda aft oluşumunda önemli rol oynar.

-Bağışıklık sisteminin zayıf olması,

Ağız Yaralarının Tedavisi Nasıl Olur?

Aft bir uygulama yapılmazsa kendiliğinden 7 ile 10 gün içinde geçer. Bazı işlemler bu süreci hızlandırmakta etkilidir. Sıcak, asitli, tahriş edici yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Su ile karbonat karışımı krem gibi aft üzerine sürülebilir. Limon suyu ile yapılan gargara etkilidir. Tuz ve şeker gargarası da ağızda bulunan yaraları yakarak acısını en aza indirir. Çok sık yapılması tahrişe neden olabilir.

Siyah dut, kırmızı meyveler yara üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Çilek yaprakları suda kaynatılır ve gargara yapılır bu da etkili bir yöntemdir. Ağız içi yara (AFT) kesinlikle bulaşıcı değildir. Virüsler neden olmaz ve kesinlikle ağız içinde oluşur. Ağız yaraları doğal yollarla geçmiyorsa eczaneye başvurarak etkili ağız yaraları için olan ilaçlardan kullanmak sağlık açısından kesin çözüm olacaktır.

Cevap Bırakın