Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi- Vücudumuza oksijen alarak, yaşamsal fââliyetler sonucu ortaya çıkan karbondioksiti dışarı atan akciğerlerimizdeki anormal doku ve hücrelerin kontrolsüzce çoğalması ve büyümesi sonucu vücutta bir yayılma söz konusu olur ve ortaya çıkan kanser türüne “Akciğer Kanseri” denilmektedir.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yılda milyonlarca insanın hayatına kaybetmesine sebep olan bu kanser türü, bugün en yaygın görülen kanser türlerinden birisidir. Genellikle 35-40 yaş altında nadiren ortaya çıkan bu kanser türü için bugün 55-70 yaş grubu hastalarda daha fazla tanı konulmaktadır. Hastalık çeşitli belirtirler ile ortaya çıkabileceği gibi sinsi bir şekilde de ilerleyebilmektedir. Lakin bu kanser türüne sebep olan etkenler arasında; küçük yaşta sigara, puro, pipo ve nargile kullanımına başlama ve bunları tüketme sıklığı ile ciğere çekilme oranı, hava kirliliği, genetik yatkınlık ve asbest örnek verilebilir.

Sinsi bir şekilde de ilerleyebilen bu kanser türü kendini ayrıca; nefes almada güçlük, hırıltılı nefes alma, nefes alır iken tıkanma, şiddetli ve kronikleşen inatçı öksürük, kanlı balgam, göğüste ve omuzda şiddetli ağrı (Kalp krizi ile karıştırılmaktadır), yüz ve boyunda şişme, yorgunluk hissi, kişinin kendini hâlsiz ve bitkin hissetmesi ile bunlara bağlı olarak iştahsızlık hissi ile beraberinde zayıflama, yutkunmada güçlük, parmak uçlarının baget misali yuvarlaklaşması, ve seste çatallaşma ile seste kısılma şeklinde kendini göstermektedir.

Akciğer Kanserinde Evreler

Birinci Evre: Tümörün çapı, büyüklüğü ve bulunduğu yer,

İkinci Evre: Tümörün lenf bezlerine doğru yayılıp yayılmadığına bakılması,

Üçüncü Evre: Tümör diğer organlara doğru yayılmış mı (Metastaz) bunun kontrolü,

Dördüncü Evre: En ileri evre olup, bu evrede kanserin diğer doku ve organlara sıçraması ise söz konusu değildir.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Hastalık bilinenin aksine aktif içiciler kadar pasif içicileri (Sigara kullanmayıp, içilen ortamda bulunan kişiler) de etkiler iken hemen hemen tüm hastalıklarda olduğu üzere akciğer kanserinde de gelişen teknoloji ve yeni bulunan tedavi yöntemleri ile erken teşhis ve tedavi elbette hayat kurtarmakta, büyük oranda da iyileşme sağlamaktadır.

Hastalığın Tedavisinde Kullanılan Yöntemler: Cerrahi tedavi, kemoterapi tedavisi, radyasyon tedavisi, radyo terapi ve destek tedavi olan Palliativecare tedavisidir.

Cevap Bırakın