Akne (Sivilce) Tedavisi Nasıl Olur; Sivilce Nasıl Geçer?

Akne(Sivilce) Tedavisi Nasıl Olur; Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce, gençlerin, çocukların ve genelde pek çok insanın korkulu rüyası. Önemli günlerinizden önce, yeni başlayacağınız okula gitmeden bir gece önce yada kalabalığa gireceğiniz anlarda çıkan o küçük kırmızı yaratık tüm gününüzü mahvedebilir. Cilt bakımınızı buna göre ayarlamanıza, kendinizi ondan koruduğunuzu düşünmenize rağmen her an çıkıp gelebilir, kapıyı çalmaya da ihtiyaç duymaz.

Akne(Sivilce) Tedavisi Nasıl Olur; Sivilce Nasıl Geçer?

Akne (Sivilce) Tedavisi Nasıl Olur; Sivilce Nasıl Geçer?

Akne (Sivilce) Tedavisi Nasıl Olur; Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce / Akne Neden Oluşur; Sivilce Nedir?

Yüzümüz ve vücudumuzda oluşabilen ve sivilce yada akne adını verdiğimiz çıkıntılı yaralar yaygın görülen bir deri hastalığıdır.

İnsan vücudunda en çok yüz, boyun, omuz, sırt ve göğüs bölgesinde çıkmasıyla bilinir.

Bu bölgelerimizde ‘sebum’ salgılayan yağ bezlerimiz vardır. Bu yağ bezleri, avuç içlerimiz ve ayak tabanlarımız hariç olmak üzere gözeneklerimizin içerisinde bulunur.

Vücudumuzdaki ölü hücreler yada dışarıdan etki eden maddeler bazen bu gözenekleri tıkarlar. Normalde düşmesi gereken ölü hücreler düşmediğinde ya da dışarıdan bir madde gözeneklerin tıkanmasına sebep olduğunda sivilce denen yaralar oluşur. Tıkayıcı madde sebum ile birleşir ve sivilceyi meydana getirir.

Aşırı çalışan aktif yağ bezlerimiz, hormonal dengesizliklerimiz, stres yada yanlış diyet uygulamalarımız, ilaçların yan etkileri, spordan sonra duş alamama, hijyen eksikliği, çok dar ve havasız kıyafetler giyme, mevsimsel değişiklikler, güneş ışınları, yanlış cilt ürünü kullanmak gibi birçok sebep sivilce oluşumunu etkiler.

Bunların dışında hastalığa bağlı, dış etkenlerden bağımsız bazı cilt bozukluğu hastalıklarının sebep olduğu aşırı ve zamansız sivilcelenmeler de bulunmaktadır. Bu durum için cildiye doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Sivilce İzleri

Sivilceler(akneler) patlatıldıklarında bulundukları et parçacığı zedelenir. Eliniz kesildiğinde bir süre sonra iyileşen yerde iz kalması gibi, sivilce bölgesinde de yara izi kalabilir. Bu nedenle sivilceleri patlatmamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Akne(Sivilce) Tedavisi Nasıl Olur; Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce tedavisinde üç ayrı yol vardır. Düşük çaplı, sayısı az, yüz gibi bölgelerde çıkan ergenlik sivilceleri doğal/hormonal olduğu için korku gerektirmez. Dilenirse kendiliğinden geçmesi beklenebilir. Ya da ikinci yol olan doğal tedavi yöntemleri denenebilir. Üçüncü yolda ise kişi sivilcelerinin anormal olduğunu düşünüyorsa(çok fazla, çok büyük, çok hassas, sürekli vb.) doktora görünmeli ve lazer tedavi, ilaç tedavisi, krem tedavisi, enjeksiyon tedavisi gibi tedavileri doktor gözetimi ve tavsiyesinde uygulamalıdır. Eğer sivilcelerinizin artık sağlık problemi evresinde olduğunu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden bir cildiyeciye başvurmalısınız.

Doğal Çözüm Yolları

1 # Temizlik

Günlük cilt temizliğinizi yapmalı, el yüz ve beden temizliğinizi ihmal etmemelisiniz. Yazının üst kısmında da bahsedildiği üzere gözeneklerin kapanmasında en önemli etkenler gözenekleri tıkayan kir ve ölü derilerdir.

Günlük temizlik seansları ölü hücreleri, kirleri ve fazla yağ tabakalarını atmaktadır. Temizliğinizi düzenli bir hale getirdiğinizde cildinizdeki değişimi kısa sürede fark edeceksiniz.

Makyaj gibi kozmetik ürünlerinin temizliğinde ise cilde zarar verici maddeler kullanmamalı, sert fırça ve lif kullanmadan temizlik yapmalısınız. Yumuşak fırça, bez yada direk elinizi kullanmak cilt sağlığınız için daha etkili olacaktır.

2 # Limon Sulu Tarçın

İki yemek kaşığı limon suyunun içerisine bir çorba kaşığı tarçın ekleyerek oluşturulacak krem yüzdeki sivilcelerin üzerinde 15-20 dakika bekletilerek iyice durulanmalıdır.

İçerisindeki kimyasallarla sivilce yüzeyine etki edecek karışım cildin yenilenmesini sağlayacaktır. Ancak asidik yapısından dolayı çok uzun süre bekletilmemeli, haftada 2-3 kezden fazla yapılmamalıdır.

3 # Nem

Cildinizi hem nemli ortamlarda tutmalı, nemsiz, kapalı ve dar yerlerden sakınmalı ve nemli olmasını sağlamalısınız, bu gözeneklerin açık olmasında etkili olacaktır.

4 # Zerdeçal Limon

Zerdeçal içerisinde bulunan iltihap azaltıcı ve ağrı dindirici anti-inflamatuar maddelerle etkili bir bitkisel çaredir. Cildin daha hızlı yenilenmesi ve sivilcelerin dökülmesinde etkildir.

Bir çorba kaşığı zerdeçal ile bir limon suyunu iyice karıştırarak boyamsı bir madde elde ettikten sonra sivilce bölgesine sürün. 10-15 dakika sonra birkaç kez iyice durulayın. Yüzünüzde zerdeçal boyası kalabileceğini unutmayın, iyice durulayarak bu lekeleri bastırabilirsiniz. Haftada 2-3 seferden fazla uygulamayın.

5 # Ter ve Spor

Sporun ardından yada uzun bir yürüyüş veya güneş altında kaldıktan sonra sırılsıklam oluruz. Bu durumda hemen kıyafetlerinizi değiştirmeli, duş almalı eğer ortam müsait değilse temizleyici mendillerle temizlenmeliyiz. Ter gözeneklerin tıkanmasına etken olacağı gibi cildinizde de tahrişe yol açabilir.

6 # Limon Karbonat

Bir çorba kaşığı karbonat ile bir çorba kaşığı limonu karıştırarak çamurumsu bir krem elde edebilirsiniz. Bakterilerin temizlenmesinde etkili, gözenekleri açan bu formül ne kadar etkili olsa da ph değeri cildinizi zararlı etkileyebilir. Bu yüzden birkaç dakikadan çok bekletmemeli, iyice durulamalı ve haftada 1-2 kezden fazla kullanmamalısınız.

7 # Buz

Buz uzun vadede bir çözüm olmasa da kısa vadede sivilce tedavisinde en büyük rolü oynar. Anlık bir işiniz çıktığında ve yüzünüzde kocaman görünen sivilceler olduğunda bir buz kalıbını üzerine bastırın. Biraz beklettikten sonra çektiğinizde sivilcenin küçüldüğünü, kızarıklığın azaldığını fark edeceksiniz. Günü kurtarmak açısından buz etkili bir yöntemdir. Kan basıncını düzenleyerek bölgedeki şişkinliği ve kızarıklığı azaltır.

8 # Diş Macunu

İçerisinde kimyasallar ile sivilcelere karşı kullanılabilen diş macunu için, beyaz krem olan diş macunlarını tercih etmelisiniz. Diş macununu az bir miktar sivilceli bölgeye sürdükten sonra yarım saat kadar kurumasını bekleyip duruma göre daha uzun sürelerden sonra temizlemesini yapın. Sivilcede azalma olduğunu göreceksiniz.

Çok tekrarlanmaması gereken bir yöntem olup macun içerisindeki kimyasallar cildinize zarar verebilir.

Ayrıca jel macunları kullanmamalısınız.

9 # Bal Limon Süt

Bal ve limon vücudunuzdaki bakterilere karşı görev yapacaktır. Süt ise içerisindeki maddeler ile size daha pak ve taze bir cilt sunacaktır. Doğal ve canlandırıcı olan bu karışımda yarım fincan süte 2 yemek kaşığı bal ve bir çorba kaşığı limon suyu ekledikten sonra oluşan kremi sivilceli bölgeye sürelim. 10-20 dakika beklettikten sonra iyice durulayalım. Ardından kullanacağınız nemlendirici krem cildinizi rahatlatacaktır.

10 # Buhar

Bir kaba koyduğunuz sıcak suyu buharlaşırken yüzünüzle gerin. Buharın doğrudan yüzünüze karşı çıkmasını sağlayın. Yüzünüzün terlediğini ve gözeneklerin açıldığını hissettikten sonra iyice durulayın.

Bu işlem hem solunum yollarınızı açacağı gibi hem de yüzünüzdeki tıkalı gözeneklerdeki kirleri dökecek, yağlanmayı azaltacaktır.

Ardından nemlendirici bir krem kullanabilirsiniz.

Tüm bu işlemler kısa yada uzun vadede cildinizi doğal olarak sivilcelerden uzak tutmak içindir, ancak olağanüstü ve aşırı sivilce durumlarında cildinize üçüncü maddeler sürmekten kaçınmalı, doktor gözetiminde gerekli tıbbi materyallerle tedavi denemelisiniz. Aksi takdirde cildinizin pH dengesini bozabilir, istenmeyen sonuçlar doğurabilirsiniz.

Buhar ve Cilt Temizliği maddelerini düzenli uygulayarak ileride herhangi bir sivilce problemi yaşama riskinizi olabildiğince azaltabilir ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bu listeden yada başka herhangi bir üründen sonra cildinizde farklı bir problem sezerseniz hemen terk edip bir doktorla görüşmelisiniz.

Ayrıca çevrenizde sivilce sorunu yaşamış insanlardan da bilgi alabilirsiniz.

Cevap Bırakın