Alerjik Rinit Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Alerjik Rinit Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi- Sık rastlanan sağlık problemlerinden biri de alerjik rinit hastalığıdır.

Alerjik Rinit Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Alerjik Rinit Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Alerjik Rinit Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Öncelikle, alerjinin nasıl ortaya çıktığı incelenirse, alerjen ya da antijen adlandırdığımız yabancı maddenin organizmaya etkisi sonucunda bağışıklık sisteminin buna karşın verdiği cevap reaksiyonu olduğu ortaya çıkıyor. Vücudun ürettiği antikor ve yabancı madde antijenle etkileşime geçer ve bunun sonucunda alerji belirtileri gibi tanımladığımız belirtiler ortaya çıkar.

Alerjik rinit çok yaygın olan ama çoğu zaman kendinde hayati tehlike bulundurmayan bir hastalıktır. Gittikçe artmakta olan bu hastalığın 2 türü vardır: mevsimsel alerjik rinit ve yıl boyunca devam eden alerjik rinit. Birinci halde sadece ilkbahar ve sonbahar zamanı bazı ağaç ve çim polenlerine karşı alerji yaranıyor. Yıl boyunca devam eden alerjik rinit daha çok ev tozu akarı, hayvan tüy, küf mantarlarından dolayı ortaya çıkıyor.

Belirtiler Nasıl Ortaya Çıkar

Alerjik rinit belirtileri burunda tıkanıklık, burunda kaşıntı, hapşırma, burunda akıntı şeklinde kendini gösteriyor. Bazı durumlarda işitme bozukluğu, öksürük, baş ağrıları, boğaz ağrıları gibi daha ciddi belirtiler gösterebiliyor.

Tedavide İzlenilen Yollar

Tedavi sırasında farklı yollar izlenilir. Buraya ilaç ve aşı tedavisi dahildir.

Yaşam koşullarımız değiştikçe, çevresel kirlilik arttıkça alerjik rinit hastalığına yakalananların sayı da durmadan artıyor. Bazı gıdalar, kimyasal ve ilaçlar da bu hastalığı tetiklemektedir.

Yukarıda belirtilen rahatsızlar görüldüğü durumlarda doktora gidilir ve teşhis konulur. Alerjik rinit tanısının konulması zamanı aile geçmişine (ailede bu hastalık görülen kişi), kullanılan ilaçlar ve hastada bulunan başka hastalıklarla ilişkisine bakılır. Deri, kan testleri yapılır. Gereken ilaç ya da aşı uygulanır. Genelde ilaç tedavisinden sonra da bu hastalıklı kişilerin kendini koruması gerekiyor. Ya da aşı tedavisine başlayarak bu maddelere karşı vücut direnci sağlanır.

Her iki halde hastalıklardan korumak, sağlığı kötüye etkileyecek tüm etkenlerden uzak durmak tavsiye edilir.

Cevap Bırakın