Alt Karın Bölgesi Ağrıları

Alt Karın Bölgesi Ağrıları

İnsan vücudunda kasıklar ve göğüs kafesi arasında oluşan ağrılara karın ağrısı denmektedir. Günümüzde herkesin karın ağrısı olmuştur. Bu karın ağrılarının birçoğunun kaynağı hazımsızlıktır.

Bu bölgede gerçekleşen ağrıların şiddetli olması ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olmayabilir. Kolon kanseri orta şiddette bir rahatsızlık verirken, gaz birikimi nedeniyle daha yüksek şiddette ağrı hissedebilirsiniz.

İnsan vücudunda karın dört bölgeden oluşur ve ağrının yerini iyi belirlemek gerekir. Karın bölgesinde birçok organ bulunduğu için karın ağrınızın birçok nedeni olabilir. Vücudumuzda gerçekleşen ağrıları genel ağrılar, kramp şeklinde ağrılar ve şiddetli ağrılar olarak üç şekilde inceleyebiliriz.

Alt karın bölgesi ağrıları birçok nedenden gerçekleşebilir. Kabızlık, ishal, gaz, mide yanması, reflü, hazımsızlık, gıda zehirlenmesi, apandisit, ülser, gastrit, böbrek taşları, bağırsak tıkanması, mide delinmesi, kalın bağırsakta iltihap ve enfeksiyon gibi nedenler alt karın bölgesi ağrılarınıza neden olabilir.

Genel ağrılar, göbek bölgesinde hissedilen ağrılardır. Genellikle hazımsızlık, gaz birikimi ya da mide virüsüdür.

Kramp şeklinde ağrılar, şişkinlik ve gazdan dolayı olur. İshalle sonuçlanabilir. Ağrı 24 saatten fazla devam eder ve yüksek ateş eşlik ederse bir doktora başvurulması gereklidir.

Şiddetli ve ani ağrılar ise, bir anda gerçekleşir ve çok şiddetli olmaktadır. Apandisit veya mide delinmesi olabilir. Bunun yanında böbrek taşı düşürüyor olabilirsiniz. Bu olay bir anda gerçekleşir ve şiddetli ağrı ile kendini tamamlar. idrarınızı yapmakta zorlanırsanız ve ateşiniz yükselir. Böyle bir durumda en yakın hastaneye gidip doktorunuza başvurunuz.

Acil durum belirtilerinde ise hemen tıbbi yardım almalısınız, 112’yi arayıp hastaneye başvurmalısınız.

Acil durum belirtileri ise şunlardır: Kan kusuyorsanız, nefes almakta zorlanıyorsanız, hamileyseniz ya da hamile olma durumunuz varsa, yakın zamanda karın bölgesinden ameliyat olduysanız, kanser tedavisi gördüyseniz, ani keskin ağrılar saplanıyorsa bir an evvel doktora başvurunuz.

Cevap Bırakın