Alzheimer Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar, Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Alzheimer Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar, Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alzheimer Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar, Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alzheimer Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar, Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alzheimer Nedir?

Yaş ilerledikçe unutkanlık ile birlikte hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanması ve günlük yaşam gerekliliklerini yerine getirememek gibi sıkıntılara yol açan bir hastalıktır. İlerleyen ve geri dönüşümü pek mümkün olmayan Alzheimer, halk arasında bunama olarak isimlendirilir. Kişinin düşünmesinde sorun çıkar. Beyin fonksiyonlarında bozukluk oluşur. Ciddi bir hastalık olan Alzheimer belirtileri görülmesinden 7 ile 8 yıl sonra ölüm ile sonuçlana bilir.

Kimler Risk kapsamında?

Sık olarak 65 yaş üzeri kişilerde cinsiyet fark etmeksizin görülür. Yapılan araştırma çalışmaları sonrası 65 yaş üzeri her 15 kişiden birinde Alzheimer hastalığı görüldüğü bulunmuştur. Aynı araştırma 80 yaş üzeri her 2 kişiden birinde Alzheimer görüldüğü bulunmuştur. Alzheimer hastalığında sık olarak karşılaşılmasa da 40-50 yaşlar arasında ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın sayısı gün geçtikçe artmaktadır bunun sebebi ise insan ömrünün uzaması ile birlikte yaşlı kişilerin sayısının artmasıdır.

Alzheimer’ın Nedenleri?

Beyinde protein birikimi, genetik faktörler, beyin hücrelerin de gerçekleşen hücre ölümü gibi nedenler yer almaktadır. Fakat hastalığın kesin bir nedeni bulunamamıştır. Sinsi ve yavaş şekilde ilerleyen Alzheimer, ilk başlarda kısa süreli unutkanlıklar ile başlayıp zaman geçtikçe kişinin günlük olarak yaptığı aktivitelere engel olacak kadar unutkanlığa sebep olabiliyor.

Hastalığın Belirtileri

-Günlük aktiviteleri ve yaşamı etkileyecek kadar unutkanlık.

-Gün içerisinde yapılacak normal işleri yapamamak.

-Konuşma zorluğu, kelimeleri bulamamak.

-Olay tarihlerini, olayları hatırlayamamak.

-Basit olarak nitelendirilen durumlarda güçlük çekmek.

-Pratik düşünmekte zorlanmak.

-Kişinin karakterinde değişmeler olması.

Hastalığın Tedavisi

Kesin bir tedavisi olmayan hastalığın, hastalığa yönelik yapılacak tedavide kesin iyileşme söz konusu değildir. Erken tanı hastalığın gidişatını büyük ölçüde yavaşlatacağından oldukça önemlidir. Söz konusu tedavide hastalığın gidişatını yavaşlatmak ve görülebilecek sıkıntıları azaltmak amaçlanır. Hastalık kaynaklı oluşabilecek ruhsal sorunlar için doktor kontrolünde ilaç alınması önemlidir.

Cevap Bırakın