Antibiyotiğin Sağlıklı İnsanlarda Kullanımı Neden Yaygın

 İlk olarak AIexander Fleming tarafından 1928 yılında tesadüf olarak keşfedilen ve yüz yılın mucizlerinden biri olarak kabul edilen antibiyotik artık günümüzde son derece dikkatli kullanılması gereken bir ilaç haline gelmiştir.

Antibiyotiğin Sağlıklı İnsanlarda Kullanımı Neden Yaygın

Antibiyotiğin Sağlıklı İnsanlarda Kullanımı Neden Yaygın

Antibiyotiğin Sağlıklı İnsanlarda Kullanımı Neden Yaygın

Dünya Savaşlarını Etkiledi

Penisilin olarak keşfedilen antibiyotik daha sonra diğer tıp ve bilim adamları tarafından geliştirilmiş ve İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirecek kadar büyük etkilere yol açmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda bazı kaynaklara göre çoğu askerin aslında silah ya da yaralanmadan ötürü değil, oluşan yaraların enfeksiyonunun tedavi edilememesinden dolayı öldüğü iddia edilir. Antibiyotik keşfi ile İkinci Dünya Savaşı’nda bu durum ortadan kalktığı ve savaşın kaderinin adeta antibiyotiğe bağlı olduğu da bu kaynaklarda yer almaktadır.

Antibiyotiklerin Etkileri Nelerdir?

Peki, bu kadar güçlü bir geçmişe sahip olan antibiyotiklerin ne gibi etkileri bulunmaktadır? Sağlık açısından son derece kritik olan bu mucizevi ilaçlar bakteriler olarak isimlendirilen mikroorganizmaları öldürürler. Ancak bakteriler sanıldığından çok daha farklı canlılardır. Kendilerine karşı yöneltilen bu antibiyotik silahına karşı direnç geliştirebilirler. Eğer yanlış zamanda ve yanlış bir biçimde antibiyotik kullanılırsa, antibiyotiğe karşı güçlü kalabilen bakteriler o ilaca direnç geliştirir ve daha sonra direnç gelişimini sağlayan o geni tüm bakteriler arasında yayabilirler.

Antibiyotiklerin Kullanım Zamanı Son Derece Önemlidir

Bu noktada en önemli durum antibiyotiği doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmaktır. Yaygın bir biçimde kullanılan antibiyotikler günümüzde son derece trajik sonuçlara yol açabilecek kapasitedelerdir. En önemli ve dikkat edilmesi gereken bilgi antibiyotiklerin kesinlikle viral enfeksiyonlarda işe yarayama cağıdır. İşe yaramamasının ötesinde viral enfeksiyonda kullanılan antibiyotikler, bakterilerin kendilerine karşı direnç geliştirmesine neden olurlar.

Antibiyotik Kullanımı Son Derece Yaygın

En çok antibiyotik kullanılan ülkeler arasında 1. olan Türkiye, bu anlamda kritik bölgede gösterilmektedir. Ülkemizde bulunan bakterilerin birçoğunun elimizde silah olarak bulunan antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiği yapılan çalışmalarca kanıtlanmıştır. Direnç anlamında da Dünya sıralamasında üst sıralarda bulunan ülkemizde; yanlış bilgilendirme, bilinçsiz kullanım ve gereksiz olduğu durumlarda antibiyotik reçete edilmesinde doktorlara baskı gibi durumlar neden antibiyotiğin bu kadar yaygın kullanıldığını yeterince ifade etmektedir.

Yeni Antibiyotik Bulunabilir Mi? Ne Yapılmalı?

İlaç keşfetmek son derece zor bir durumken, antibiyotik keşfetmek bu zorluktan da öte bir noktadadır. Bu sebeple yeni antibiyotik keşfedilmesine umut etmektense, elimizde kalanların son derece dikkatli kullanılması ve gereksiz durumlarda reçete edilmeyerek direnç gelişiminin önlenmesi her Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günleri’nde özellikle vurgulanan ifadelerdir. Bizlere düşen antibiyotiği doğru zaman ve doğru şekilde kullanmaktır.

Bir Yanıt Bırakın