Antibiyotiklere Karşı Sağlıklı Mücadele Etmek

Antibiyotiklere Karşı Sağlıklı Mücadele Etmek- Antibiyotikler, bakteriye enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ve aslında insan sağlığı açısından önemli bir yer teşkil eden ilaçlardır. Antibiyotikler türlerine göre değişmektedir ve virüslere karşı etki etmemektedir. Ancak ülkemiz bu konuda bilinçsiz olduğundan ne zaman kullanılıp kullanılamayacağını kestirememektedir. Özellikle antibiyotik kullanımı en aza indirilmeli ve doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Çünkü bilinenin aksine gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımı sağlığı olumsuz yönde etkilemekte ve hatta sonucu ölüme bile gidebilmektedir. Antibiyotikler çok etkili ilaçlardır.

Antibiyotiklere Karşı Sağlıklı Mücadele Etmek

Antibiyotiklere Karşı Sağlıklı Mücadele Etmek

Antibiyotiklere Karşı Sağlıklı Mücadele Etmek

Birçok hastalığın daha hafif atlatılmasını sağlarlar ve hayat kurtarırlar. Ancak ülkemizde bilinçsizce antibiyotik kullanımı söz konusudur. Birçok ülkeye nazaran Türkiye üst sıralarda yer almaktadır. Bu da birçok farklı bakterinin antibiyotik varlığında dirençli hale gelmesine sebep olmaktadır. Bakterilerin bağışıklık kazanması ise daha önce tedavi edilebilir hastalıkların aynı antibiyotiklere tedavi edilemez hale gelmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden, bu konuda daha bilinçli olunmalıdır. Yarım kalan antibiyotikler kesinlikle saklanmamalı ve kullanılmamalıdır. Çünkü sağlık kaybedildikten sonra değeri anlaşılan bir hazinedir.

Antibiyotik Direnci Nedir?

Antibiyotik direnci bakterilerin antibiyotik olduğunda üreyebilmeleri ve hastalık oluşturabilmeleri demektir. Yani hastalık halinde kullanılan antibiyotik, direnç oluştuğu takdirde işe yaramamaktadır. Antibiyotik kullanımı arttıkça haliyle direnç sorunu da artmaktadır. Eğer önlem alınamazsa bir süre sonra basit bir enfeksiyonun bile tedavisi zorlaşacaktır. Gereksiz antibiyotik kullanımı hiçbir işe yaramadığı gibi başka hastalıklara da neden olmaktadır. Fazla kullanıldıkça zamanda karaciğerde yağlanma olmaktadır. Ayrıca fazla ilaç kullanımı obeziteyi de tetiklemektedir. Yani ardı ardına hastalıkları tetiklemektedir.

Antibiyotiklere Karşı Sağlıklı Mücadele

Antibiyotiklere karşı yapılan birçok mücadele yapılmaktadır. İlk olarak hastalar doktorları tarafından uyarılmalıdır. Çünkü doktorlar tarafından verilen tavsiyeler genellikle altın değerindedir. Bu konuyla ilgili televizyonlarda birçok kamu spotu yayınlanmaktadır ve devam da edilmelidir. Antibiyotiklere karşı mücadele doğal ve sağlıklı beslenmeyle de desteklenmelidir. Düzenli ve dengeli beslenmenin ardından et, süt, balık tüketimine de dikkat edilmelidir. Vücudumuz daha dirençli bir hale gelecektir. Bu şekilde sağlık korunduğunda gereksiz ve fazla antibiyotik kullanımına gerek kalmayacaktır. Antibiyotiklere karşı yapılan bu mücadeleye karşılık Türkiye’de antibiyotik kullanımı gözle görülür şekilde azalacaktır.

Cevap Bırakın