B6 Vitamini Ne İşe Yarar ve Nelerde Bulunur?

B6 Vitamini Ne İşe Yarar ve Nelerde Bulunur?

B6 Vitamini

B vitaminlerini yeni yeni keşfediyor ve hayatımızda yer açıyoruz. B6 vitamini metabolizmayı düzenliyor, birçok enzimin üretilmesinde yardımcı oluyor ve genlerin harekete geçmesini sağlıyor. B6 vitamini yağ ve karbonhidratları yakarak enerjiye dönüştürüyor o yüzden diyette de önemli bir yere sahip, b6 vitamin kullananlar daha zinde ve enerjik hissediyorlar.

B6 vitaminin desteğiyle ürettiği enzimlerle kana kırmızı rengini veren minerali sentezliyor. O yüzden b6 ve b12 vitaminleri kan yaptığı biliniyor ve demir eksikliğinde kullanılıyor. Bu vitaminlerin eksikliği size kansızlık yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerle geri dönüyor.

Kanda fazlalaşan homeosistin maddesi damar sertleşmesine ve kalp hastalığına yol açmakta riski arttırmaktadır. Bu homeosistin maddesinin kontrol altında tutulması için b vitaminleri çok önemli bir rol oynamakta, düzenli ve gerektiği kadar kullanıldığında kalp rahatsızlıklarını azalttığı görülmektedir.

B6 vitaminleri sayesinde insan vücudu bağışıklık sistemini yükselttiği ve hastalıklardan özellikle kanserden koruduğu gözlenmiştir.

B6 vitamini beyin hücreleri arasında iletişimi yani bağlantıyı sağlamaya destek olduğu ve serotonin yani mutluluk hormonu salgılatarak insanlara mutluluk veriyor aynı zamanda b6 vitamini kullanan insanlarda yapılan hafıza testlerinde ise yüksek verimlilik alındığı belirtilmiştir.

Kadınların adet öncesi yaşadığı semptomların etkilerini azalttığı belirtilmiş ama hala kanıtlanmamış bir bilgidir. Hamilelik döneminde kadınlarda ise hamilelik sebebiyle görüşen kusmaları azalttığı ve bu yüzden gebelerde b6 vitamin takviyesine ihtiyaç duyulduğu gözlenmiştir.

Peki, B6 vitamini eksikliğinde ne gibi etkiler gözlenir? Aşırı yorgunluk, kabızlık, şişkinlik, kansızlık, kabiliyette azalma, deride kızarma gibi B6 vitamin eksikliğinin sebep olduğu belirtiler gözlenir.

Günlük B6 vitamin gereksinimleri yaşa ve cinsiyete göre değişmektedir. Bununla ilgili doktorunuza danışabilirsiniz. B6 vitaminin bulunduğu besinler ise; yumurta, et, süt gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Meyve ve sebzeler arasında en fazla muz da bulunur.

Cevap Bırakın