Bağırsak İçin Yararlı Besinler Nelerdir?

Bağırsak İçin Yararlı Besinler Nelerdir?

İnsan vücudu hiç şüphesiz ki mükemmel bir sistemdir. Her parçasının sağlığını korumak oldukça önemlidir. İnsan vücudunun önemli organlarından birisi de ince ve kalın bağırsaklardır. Gaz sancısı kabızlık ve karın şişkinliği problemi yaşamamak için bağırsak sağlığının korunması gerekmektedir. Sağlıklı bir insan günde bir veya iki kez tuvalete çıkmalıdır. Rahatlıkla tuvalete çıkabilmek ve bağırsak problemleri yaşamamak için bazı besinler düzenli olarak tüketilmelidir.

Sağlıklı Bir Bağırsak İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Sağlık için öncelikle günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Suyun yanında bağırsaklar için kuru meyveler bol bol tüketilmelidir. Düzenli bir sindirim sistemi için kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm ve kuru erik belirli oranlarda her gün tüketilmelidir. Diyetlerin vazgeçilmezi olan bu kuru meyveler hem tok tutarken hem de sindirim sistemini düzenleyerek şişkinliği önlemektedir.

Diğer yandan keten, muz, çilek, bal, sarımsak ve soğan gibi probiyotikler her gün olmasa da en az gün aşırı tüketilmelidir. Probiyotiklerin içerisindeki bakteri enzimleri sindirim sisteminin daha düzenli çalışması açısından bağırsakların sağlığını korumaktadır. Bu besin maddeleri diğer yandan enerji vererek bireyin kendini dinç hissetmesini sağlamaktadır. Besin lifini içerisinde yüksek oranda bulunduran kepekli tahıllar bağırsakların düzene girmesi için önemi oldukça fazladır. Kepekli tahılların başında bakliyatlar gelmektedir. Herkesin bildiği taze meyvelerin faydaları sindirim sistemi için de geçerli. Taze meyvelerin içerisinde yüksek miktarda lif bulunmaktadır. Sindirim sisteminin düzenlenmesi için tüketilmesi gereken meyvelerin başında armut, elma, portakal, muz ve dut gelmektedir. Olabildiğince bir avuç dut tüketmekte oldukça yarar bulunmaktadır. Taze meyvelerin yanı sıra lahana turşusu ve çiğ pırasa mutlaka bol bol tüketilmelidir.

Hayvansal Gıdaları Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Süt ve süt ürünleri şişkinlik problemini ortadan kaldırmaktadır ve bol bol tüketilmelidir. Sütün yanı sıra kemik suyu ve et tüketmekte yarar bulunmaktadır. Bütün bu besinler tüketildiği halde halen bir rahatsızlık hissi varsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Cevap Bırakın