Bahar Nezlesine Karşı Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

​​​​​Bahar Nezlesine Karşı Alınabilecek Tedbirler Nelerdir? Mevsimsel olan bahar nezlesi sağlıklı bir bireyde ortalama 1 hafta etkisini gösterebilmektedir. Kişi bu dönemde bahar nezlesi rahatsızlığına henüz yakalanmadıysa alacağı önlemler başlıca şu şekildedir;

Bahar Nezlesine Karşı Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

Bahar Nezlesine Karşı Alınabilecek Tedbirler

Bahar Nezlesine Karşı Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

​​​​​Mevsimsel olan bahar nezlesi sağlıklı bir bireyde ortalama 1 hafta etkisini gösterebilmektedir. Kişi bu dönemde bahar nezlesi rahatsızlığına henüz yakalanmadıysa alacağı önlemler başlıca şu şekildedir;

Ter Oranını Ayarlamak

Kişi ter oranını dengede tutabilirse bu bahar nezlesine yakalanma oranını ciddi oranda düşürebilmektedir. Kişi terli bir şekilde dışarı çıkmamalı, ter emici kıyafetler seçmeli ve terin vücuttan buharlaşarak atılabilmesi için oda sıcaklığında ter oranına bağlı olacak şekilde beklemelidir.

Spor Yapmak Çok Önemli

Ter oranına dikkat edildiği takdirde kişi vücut direncini arttırabilmek için düzenli spor yapmalıdır. Spor yapmak hipertrofiyi etkileştirdiğinden kişi kendini daha dinç ve güçlü hissedebilmektedir. Spor yapmak kişiyi psikolojik olarak yapmayan bir kişiye oranla daha dayanıklı kılacağından hastalık döneminde iyileşme potansiyelini etkileyen en büyük faktörlerden birisidir.

Bol Bol Su İçin

Su içmenin faydasını yazarak anlatmak mümkün değil. Bu denli vücudun ihtiyaç duyduğu bir kaynak hastalık öncesinde vücudu hastalıklara karşı korurken hastalığa yakalanmış bir vücudun da deformasyona uğramış hücrelerini yenileme konusunda yardımcı olduğu için bu gibi dönemlerde kesinlikle günde en az 2-3 litre su içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Sağlıklı ve doğru oranda tüketilecek su kişiyi zinde tuttuğu gibi cildinin parlamasına ve nezle sebebiyle oluşan geniz rahatsızlıklarına, kurumaya ve tahrişe engel olmaya da yarayacaktır.

Vitamine Yüklenin

Hastalıkların en büyük düşmanı vitaminler. Özellikle zayıf bir bünyeye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız vitamin bombaları hazırlayıp kullanabilirsiniz. Bilinen en büyük vitamin bombası havuç suyu ve elma suyu karışımının içine biraz bal ilave edilmiş haliyle karıştırılıp içilmesidir. Bu karışım sizi nezle gibi sağlık sorunlarına karşı çelik bir zırh gibi korurken gün içerisinde de daha zinde ve enerjik olmanızı sağlar. Düzenli vitamin alınmadığı takdirde zayıf bağışıklık sistemi yüzünden kişi bu hastalıklara daha kolay yakalanır ve kurtulma sürecinde daha fazla zahmet çeker.

Cevap Bırakın