Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş ağrısı, omuz üstü boyun ve baş kısımlarında bulunan damarlar, kaslar, çene eklemleri ve saç derisinden meydana gelir. Bu bölgelerdeki damarlarda oluşan genişleme, kaslarda oluşabilecek spazmlar ve saç köklerindeki gerilmeler baş ağrısına neden olur.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İnsan beyni ağrı hissetmeyen bir yapıya sahiptir, baş ağrısı anında kafa tası içerisinden ağrı hissettiğimizi düşünsek de içeriden değil çevreden gelen bir ağrı vardır.

Kimi durumlarda diş ve göz ağrıları da başı etkileyebilmektedir.

Bu ağrılar akut/atak(anlık ve geçici) ağrılar olabileceği gibi kronik(daimi) ağrı olarak da meydana gelebilirler. Ağrıların çoğu tehlikesiz olsa da, kayda değer problemler görülen vakalar da bulunmaktadır.

Baş Ağrısının Çeşitleri Nelerdir?

Baş ağrısı çeşitleri dendiğinde çoğu insanın aklına ilk gelen migrendir. Bunun yanı sıra baş ağrısını meydana getiren durumlar, ağrının oluştuğu bölge ve süresi gibi etkenlerle farklı ağrı tipleri de belirlenmiştir. En sık meydana gelen ağrı tipi “gerilim tip” ağrısıdır.

Migren ağrı tipi, bulunduğu kişinin düzgün bir hayat sürmesine engel olacağı gibi, en rahatsız edici ağrı tipidir.

Bunun yanında küme ağrısı tipi çok fazla görülmemekle birlikte ağrı şiddeti en yüksek olan tiplerdendir. Trigeminal nevralji ağrı tipi ise anlık, gelip giden elektrik şokları tarzında ağrılardır. Kişiye anlık yüksek rahatsızlıklar yaşatır.

Bir baş ağrısı mevcut ayın yarısından daha uzun sürüyor, artık düzenli bir hal alıyorsa kronik ağrı seviyesine geçmiştir.

Sekonder yani beyindeki hasarlar yahut metabolizmanın problemlerinden kaynaklanan ağrılar ise hayati önem taşımaktadır. Enfeksiyon, tümör, beyin kanaması veya kullanılan ilaç türevlerinin meydana getirdiği ağrılar sekonder ağrısına sebep olabilir. Bu sebeple baş ağrısı durumlarında doktora görünmek erken teşhis ve tedavi için hayati önem arz edebilir.

Günlük hayatta meydana gelen ağrılar herkeste görülebilmektedir fakat anlık, şok dalgası şeklinde ve acılı ağrılar hayati önem taşımaktadır. Örneğin beyin kanamaları yada anevrizma yırtılmaları ani ve şiddetli ağrılara sebep olur. Bu durumda doktor teşhisi ve tedavisi hayati önemdedir.

Gerilim Baş Ağrısı Belirtileri

  • Başta ağırlaşma hissi, basınç artması, sıkışma hissi gibi durumlar meydana gelir.
  • Ağrı çok şiddetli olmamakla birlikte çok rahatsız etmez.
  • Ense ve baş kısımlarında kasılma ve gerilme görülür.
  • Strese maruz kalınması durumunda ağrı şiddeti artar.
  • Dalgınlık ve unutkanlık meydana getirebilir.

Kronik Ağrı Belirtileri

2, 3 Aydır süregelen, ayın yarısından fazlasını ağrı ile geçirmenize sebep olan tiptir. Genelde orta yaşlara doğru gözlemlenmektedir.

 -Kronik gerilim ağrısı: Hafif ağrı ile orta şiddetli ağrı arasındadır. Tüm başı ve saçlı deriyi kapsar.

– Kronik migren ağrısı: Orta ağrı ile şiddetli ağrı arasındadır. Zonklamalar, bulantı ve kusmalar, ışık, ses yada kokuya karşı hassasiyet durumlarından bazıları gözlemlenir.

– Fazla İlaç Kullanımından Meydana Gelen Ağrılar: Ağrı kesici, migren ilacı gibi ilaçların devamlı kullanımından meydana gelen ağrıdır. Vücudun ilaca karşı bağışıklığı artar, zamanla ilaç sayısı artırılmak durumunda kalır. İlaç temin edilmediğinde ağrılar dayanılmaz şiddete çıkabilir.

– Yarım Baş Ağrısı(Hemicrania continua): Sıklıkla erkeklerde görülen ağrı tipidir. Gençlerde yirmi yaş dişlerinin çıkmasıyla, yaşlılarda ise iltihaplı yada önceden tedavi görmüş dişler sebebiyle oluşabilen ağrıdır.

– Tehlikeli Devamlı Ağrılar: Beyinde meydana gelen hastalıklar(tümör, enfeksiyon kapması, kanama) akabinde meydana gelen ağrılardır. Durmadan sürekli ağrımayı sürdürürler.  Beyin kanamasında şiddetli başlarken zamanla daha az ağrı meydana gelir. Öteki sebeplerle meydana geldiğinde hastalığın artmasıyla ağrı da artacaktır. Bu tip ağrılarda mutlaka gecikilmeden doktor teşhis ve tedavisine başvurulmalıdır.

Küme Ağrısı Belirtileri

En yüksek şiddette, çok rahatsız edicidir. Halk arasında “bıçak saplanır gibi” değimini belirten ağrıdır. Bölgede oyulma, kırılma hisleri meydana getirir.

Genelde tek tarafta meydana gelir, göz çevresi ve şakak kısmında oluşur. Nadiren ense ve boğazda görülebilir.

Aynı bölgenin burun deliğinde tıkanma ve akma belirtileri görülebilir.

Göz kızarır, yaşarır.

Soğuk hissettirir, aşırı terletir. Bulantı ve ishal gibi belirtiler gösterebilir.

Trigeminal Nevralji Belirtileri

Sinirde elektrik çarpması, yanma, batma hissi, iğne geçme hissi gibi rahatsız edici ve anlık şiddetli ağrılara verilen isimdir.

Üst yada alt çeneden tüm yüzü kapsayarak büyüyebilir.

Kendi kendine başlayabileceği gibi, çiğneme esnasında, yutkunurken, konuşurken yada yüzü yıkarken başlayabilir.

Birkaç saniye içerisinde hissedildikten sonra geçer. Genellikle diş ve diş hastalıklarından meydana geldiği bilinir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yukarıda belirttiğimiz baş ağrısı çeşitlerinin hepsinin tedavisi farklı olmakla birlikte, kronik ve doktor gözetimi gerektirmeyen ağrılar için uygulanabilecek belli başlı anlık ve devamlı çözüm önerileri bulunmaktadır. Kronik, kanama ve enfeksiyon gibi sebeplerden meydana gelen ağrılarda ise herhangi bir zaman kaybı olmadan doktora gözükmek hayati önem içerir. Anlık ağrılar, gerilim ağrıları gibi ağrı türlerinde aşağıda sıralanan öneriler sizleri rahatlatabilir.

Yalnız, Karanlık ve Sessiz Oda

Stres ve türevi sebeplerden meydana gelen ağrılarınıza en iyi çözüm sebep olan koşul ve durumlardan kaçmaktır. Odanızın ışıklarını kapatıp yada azaltıp sessiz, tamamen sessiz bir biçimde uzanıp dinlenmek baş ağrınıza iyi gelecektir. Ayrıca ışığın renginin de vücudunuz üzerinde etkileri bulunmaktadır.  Beyaz ışıkta süregelen ağrınızı sarı ışığa geçerek azaltmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca stresin azalmasında da yardımcı olacaktır.

Sessizliğe önem göstermeniz bu aşamada önemlidir, saatten gelen tiktok sesleri dahi kaliteli bir dinlenme yaşamanıza engel olabilir.

Yürüyüş

Kapalı alanda vücut temiz oksijen alımı yapamayabilir. Akabinde gelişen stres ve rahatsızlık da  vücudun konforunu bozacağından ağrılar meydana gelecektir. Açık havada yapacağınız kısa bir yürüyüş hem vücudunuza iyi geleceği, ciğerleriniz ve kalbiniz için sağlıklı olacağı gibi hem de baş ağrınızın geçmesinde etkili olacaktır. Koşmamaya ve yorulmamaya dikkat etmelisiniz, normal bir yürüyüş olmalı. Bu yürüyüşü gündüz saatlerinde yapmaya dikkat etmelisiniz, gece karanlığı bazı durumlarda stresi beraberinde getirebilmektedir.

Masaj Yapmak

Halk arasında tüm vücut parçalarında meydana gelen ağrıları hafifletmek için yapılan masaj, baş ağrılarını  da geçirmek yada hafifletmekte etkili bir çözüm olacaktır. Kas gerilmelerinden veya stresten meydana gelen ağrılarda, bölgeye masaj yapmak daha fazla kan pompalanmasını sağlayıp, gerilen kasların gevşemesinde etkili olacaktır. Aşırı, şiddetli yada hasarlı masajlar daha kötü sonuçlar doğurabilir, yumuşak ve hafif masajlar yapılmalıdır.

Duş Almak

Vücudun kan basıncının düzene girmesi, beynin üzerindeki stresin dağılması ve anlık bir rahatlık için duş almak sizi başınızdaki ağrıdan bir nebze olsun uzaklaştıracaktır.

Duş sonrasında tekrar strese girmeden uzanıp 1. maddede anlatılan dinlenme aşamasını yerine getirmek sizin için daha sağlıklı olacaktır.

İlaç

İlaç kullanımı her ne kadar ilk aşamada tercih edilse de, kullanılan ağrı kesici ilaçlar uzun vadede vücuda zarar vermekte, organlarda kalıntı maddeler biriktirerek ileri yaşlarda daha tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır. Bu sebeple baş ağrınız çok ağır olmadıkça ilaçlardan kaçınmalı ve doğal çözümler aramalı, mümkün mertebe sorunlarınızı doktorunuz ile çözmeye çalışmalısınız. Yanlış tedbirler ve yönlendirmesiz alınan ilaçlar baş ağrısını korkunç sonuçlara götürebilir.

 İleriye Dönük Koruma

Strese ve gerilime bağlı ağrılarda genellikle sebep aşırı iş koşulları, oturulan koltuğun konforsuz olması, uzun saatler bilgisayar kullanımı gibi durumlar başta gelmektedir. Bunu önlemek amacıyla iş saatlerinizi azaltmayı denemeli, bilgisayar kullanımınıza sınırlama getirmeli, oturduğunuz koltuğu konforlu seçmeli, stres meydana getirecek durumlardan kaçınmalı ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun direnci arttıkça kaslarınızın sağlığı da artacaktır.

Cevap Bırakın