Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Makalede Neler Var?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Düzenli ve şiddetli baş ağrısı problemi yaşıyorsanız herhangi bir hastalığa dair belirtiniz olabilir. Bu durumda öncelikle doktorunuza danışmalı ve sağlık konusunda kendinizi bilinçlendirmelisiniz. Eğer günlük yaşam stresi, yoğunluk, şehir kalabalığı, gürültülü ortamda uzun süreli bulunma ve benzeri durumlar nedeniyle baş ağrısı yaşamaktaysanız iyi gelecek birden çok çözüm önerisi mevcut. Bunlardan bazıları;

 Ortam Değişimi

Güneşten uzak, karanlık ve sessiz bir ortamda bir süre dinlenmeniz hem stres seviyenizi düşmesine hem de baş ağrınızın hafiflemesine oldukça yardımcı olacaktır. Alternatif olarak eğer hava şartları müsait ise açık havada uzun sessiz bir yürüyüşte aynı şekilde rahatlamanızı sağlayabilir.

 Vücudunuzu Rahatlatın

Şakaklarınız, alnınız ve burun deliklerinin üzerinden başlayarak göz kenarlarınıza doğru cildinizi gererek masaj yapmanız baş ağrınızı hafifletecektir. Ardından sıcak bir duş sinirlerinizi gevşetir. Duşa girmek yerine ayaklarınızı sıcak bir suda bekletip, su ılıklaştıkça soğuk su ekleyerek ayak banyosu yapmanız da faydalı olacaktır. Bu şekilde beyinde yükselen kan akışınız ayaklarınıza aktarılır ve baş ağrınız hafifler.

 Bitkisel Çözümler

Lavanta, baş ağrısı geçirmekte önde gelen bitkiler arasındadır. Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz lavanta yağını kaynamış 2 bardak suya ekledikten sonra buharını koklamanız baş ağrınızın geçmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde Nane bitkisini de kullanabilirsiniz. Nane yağı ayrıca sinüslerinizin açılmasını da sağlamaktadır.

Baş ağrınız nadir de olsa iltihap sonucu kaynaklanabilir bu durumda vücudunuza Omega 3 takviyesi yapmanız baş ağrınızın geçmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Balık yağı ve keten tohumu Omega 3 takviyesi için başlıca çözüm önerileridir.

Bir fincan kahve de bazı durumlarda baş ağrınızın geçmesini sağlayabilir. Ancak kafein nedeniyle bu çözümü alışkanlık haline getirmemelisiniz. Vücudunuz baş ağrısına çözüm olarak kafeine alıştığı takdirde kahve içmediğiniz günlerde baş ağrınız kronik bir şekilde başlayabilir.

Cevap Bırakın