Baş Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Baş Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Baş Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Baş Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

İnsanların zaman zaman sıkıntı yaşadığı konulardan biri de baş ağrılarıdır. Baş ağrısı beyinin herhangi bir kısmında başlayabilir. Birbirinden farklı nedenler farklı türdeki baş ağrılarına neden olabilir. Baş ağrısı belirtileri çok kısa süren baş ağrıları olabileceği gibi günlerce hatta haftalarca sürme ihtimali de vardır. Baş ağrısı nedenleri farklı kollara ayrılır. Ağrı beyinde ya da vücudun farklı bir yerindeki hastalıktan dolayı oluşmuşsa bu ağrılara ikincil baş ağrıları denir. Başka bir hastalıktan kaynaklanmayan baş ağrılarına ise birincil baş ağrıları denir. Baş ağrısı nedenleri ciddi hastalıklara bağlı olabileceği için asla hafife alınmamalıdır.

Birincil Baş Ağrıları

Birincil baş ağrılarına neden olan etkenlerin başında migren gelir. Migren hastalığının neden ortaya çıktığı henüz kesinlik kazanmamışsa da genetik olarak taşınıldığı düşünülmektedir. Migren baş ağısı beyindeki damarların farklı etkenlerde tetiklenmesi sonucu daralıp genişlemesinin sonucu olarak ortaya çıkar. Ayrıca uzmanlar serotonin ve diğer ağrı kesici kimyasalların migreni tetikleyebileceğini söylemektedir. Gerilim tipi baş ağrısı da birincil baş ağrılarındandır. Bu ağrı boyun ve kafa derisini de içine alabilen bir ağrı tipidir.

Ergenlik döneminde migren ve gerilim tipi baş ağrılarının görüldüğü yapılan araştırmalar sonucu ortaya koyulmuştur. Son olarak küme baş ağrısı da birincil baş ağrılarındandır. Küme baş ağrısı genellikle aniden ortaya çıkan bir ağrı tipidir. Kişiyi bir anda uykudan sıçrayarak uyandırabilecek kadar şiddetli olabilir. Küme baş ağrısı diğer birincil ağrılara göre daha az rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa neden olan etmen henüz bulunamamıştır.

İkincil Baş Ağrıları

Baş ve boyun zedelenmeleri, damarlardaki ve beyindeki rahatsızlıklar, sinirsel problemler, doğrudan beyin rahatsızlıkları, beyin kanseri, beynindeki kan basıncının normal seviyenin üstüne çıkması. Beyinde meydana gelebilecek enfeksiyonlar, sinüzit gibi rahatsızlıklar ikincil baş ağrılarına neden olmaktadır.

Cevap Bırakın