Baş Dönmeleri Bu Hastalıkların Habercisi

Baş Dönmeleri Bu Hastalıkların Habercisi- Birçoğumuz baş dönmesini önemsemeye bilir. Kulaktan duyma bilgiler ile şeker ya da tansiyon düşmesinden kaynaklandığını zannedebiliriz. Baş dönmesiyle birlikte seyreden diğer belirtiler varsa çok büyük sağlık sıkıntılarının habercisi olabilir.

Baş Dönmeleri Bu Hastalıkların Habercisi

Baş Dönmeleri Bu Hastalıkların Habercisi

Baş Dönmeleri Bu Hastalıkların Habercisi

Baş Dönmesi Denilince İlk Akla Gelen Hastalıklar

Kulak hastalıklarının pek çoğu baş dönmesine sebep olabilir. Bu hastalıklardan en çok karşımıza çıkan “vertigo” ismi verilen iç kulakta bulunan kristallerin kayması nedeniyle ani baş hareketleri ile görülen kısa süreli baş dönmesidir. Baş dönmesi denilince aklımıza gelen bir diğer hastalık ise meniere hastalığıdır. İç kulak sıvısının artması sonucu ortaya çıkan ve ataklar halinde uzun sürebilen şiddetli baş dönmeleri ile bilinir.

Baş Dönmesi Yaşayan Kişi Hastanede Hangi Bölüme Gitmelidir?

Bahsettiğimiz gibi baş dönmesinin en sık nedeni kulak hastalıklarıdır. Bu nedenle baş dönmesi yaşayan kişi ilk olarak Kulak-Burun-Boğaz(KBB) bölümüne gitmelidir. KBB bölümünde sonuç alamayan kişi, anlattığı baş dönmesi öyküsüne göre nöroloji veya psikiyatri bölümlerine sevk edilir. Baş dönmesinin nedenleri o bölümlerde araştırılır.

Baş Dönmesinin Habercisi Olduğu Diğer Hastalıklar

Beyin Tümörleri

Başın arka tarafında, beyinciğe ve omurilik soğanına baskı yapan beyin tümörlerinde baş dönmesi görülebilir. Baş dönmesine ağrı, bulantı ve kusma eşlik edebilir. Cerrahi ya da ışın tedavisi yöntemleri kullanılır.

Kansızlık

Beyine giden kanın içindeki oksijen miktarı az olduğundan beyindeki hücreler yeteri kadar oksijen alamaz ve baş dönmesine sebep olabilir. İlaç tedavisi

ile hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Kansızlık, ülkemiz kadınlarında erkeklerden daha sık ortaya çıkar.

Hipertansiyon (Yüksek tansiyon)

Sık görülen bir hastalıktır. Uzun süre fark edilmeye bilir. Ancak bazı komplikasyonlar gelişince ortaya çıkar ve tanı konur. İlaç tedavileri ve bazı yaşam şartlarının değişmesi ile tedavi edilebilir.

Migren

Çok farklı klinik yapı gösterebilen migrenin baş dönmesi ile birlikte olanı vardır.

Psikolojik bağlantılar

Diğer tüm nedenler görülmeyen kişilerde psikolojik bir rahatsızlıktan ötürü baş dönmesi var denilebilir. Sık görülen bir olay değildir.

Multiple Skleroz (MS hastalığı)

Genelde ataklar halinde kendini gösteren bir hastalıktır. Bu ataklarla birlikte baş dönmesi de ataklar halinde görülebilir. Tam olarak bir tedavisi yoktur. İlaçlar ile ataklar ve baş dönmeleri engellenmeye çalışılır.

Travmalar

Ağır ve ya hafif kafa çarpmalarında, kafaya alınan darbelerden sonra baş dönmesi görülebilir. Geçici bir durum olmasına rağmen travmanın büyüklüğü ile bağlantılı olup yıllar süren baş dönmelerine sebep olabilir.

Cevap Bırakın