Basur Nedir? Basura Ne İyi Gelir?

Basur Nedir? Basura Ne İyi Gelir? Basur (hemoroit), makat bölgesindeki toplardamarların genişlemesi anlamına gelir. Basur 4 evreden oluşur. Bu sebepten dolayı erken teşhis çok önemlidir. Her 5 kişiden 4’ünde basur görülmektedir.

Basur Nedir? Basura Ne İyi Gelir?

Basur Nedir

Basur Nedir? Basura Ne İyi Gelir?

Basur rahatsızlığının nedenleri;

– Kabızlık; basur hastalığının en önemli sebeplerindendir. Ne yazık ki çok ciddiye alınmayan bir rahatsızlıktır. Kabızlık sorunu yaşayanlar tuvalette uzun saatler geçirir ve ıkınmalar yaşarlar. Bu çok yanlıştır. Ikınma, toplardamarların genişlemesine yol acar. Zamanla zorlanan makat kasları, bir süre sonra küçük, içi kan dolu memeler oluşur.

– Doğum; hamilelikte ve doğumda, rahim bölgesindeki kasılmalardan dolayı basınç artar ve baskı yapar. Özellikle normal doğum yapan kadınlar, ıkınma ve zorlanmadan dolayı basur olurlar.

– Aşırı kilo; fazla kilo makat bölgesinde yüksek basınç oluşturduğu için, anal bölgedeki toplardamar genişler ve basur oluşur.

Bunların yanı sıra, aşırı alkol, acı, baharatlı yiyecekler, sürekli oturarak çalışmak zorunda kalanlar, hareketsiz yaşamak, ağır spor yaparak makat baskı oluşması, aşırı çay kahve, asitli içecekler, hazır gıdalar, turşu gibi aşırı tuzlu yiyecekler ve konserveler.

Basur​​un belirtileri nelerdir?

– Makatta tuvalet esnasında kanama olması

– Makatta çalışma

-Şişlik ve meme oluşması

-Ağrı

-Kaşıntı

-Dışkı, ilerleyen vakalarda kişi tuvalete gidene kadar farkında olmadan iç çamaşırı ıslanacak kadar dışkı kaçırabilir.

Basura İyi Gelen Besinler

Beslenme çok önemlidir. Bol lifli gıdalar tüketmek gerekir. Mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, keten tohumu ve şeker pekmezi gibi gıdalar bol lif içerir. Ayrıca; sigara ve stresten uzak durmak, şeftali tüketmek hazmı kolaylaştırır ve idrar yollarını temizler. Papaya çayı, karnabahar, salatalık, kuru kayısı ya da taze meyvesi olarak, semizotu, pırasa, yoğurt, kefir, keçiboynuzu, bol su ve sıvı alımına önem verilmeli. Kuşburnu bağırsak kurtlarını ve parazitleri düşüreceği için bağırsakları yumuşatır ve kişiyi rahatlatır.

Bir Yanıt Bırakın