Bebeğiniz İçin Soya Maması

Bebeğiniz İçin Soya Maması

Bebeğiniz İçin Soya Maması 1

Soya Nedir?

Soya baklagiller ailesine ait bir bitkidir. Soya denilince akla ilk gelen ürün soya fasulyesidir. Soya yüzde 40 protein içermesi ile en çok proteine sahip bitki ürünüdür. Vücudun ihtiyacı olan 8 temel amino grup asidin bulunduğu tek sebzedir. Dünya’da ki besin ihtiyacını karşılayan 5-6 bitkisel üründen biridir. İnsan vücudunun yapı taşı olan proteini bol içerdiğinden dolayı ayrıca yetiştirilmesi kolay olduğundan sıkça tercih edilmektedir.

Sofya’nın İçeriği

Soya, Omega-3 yağları, çoklu doymamış yağ, B vitamini, demir, çinko, antioksidanlar, fotokimyasallar ve liften daha zengindir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücudumuzdaki hücresel metabolizmanın zararlı bir yan ürünü olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu serbest radikaller, sağlıklı hücrelerimizin tehlikeli kanser hücrelerine dönmesine sebep olabilir. Soya ayrıca doğmamış yağ içermektedir. Doğmamış yağ kalp krizi ve felçlerin olmasına sebep olan ateroskleroz gibi durumları ortadan kaldırır. Ayrıca içerdiği yüksek lif içeriği sayesinde kolesterol seviyesini düşürür.

Soya Mamasının Kullanımı

Bunların yanında soya son derece alerjik bir besindir. Bu yüzden bebeğinize soya maması vermeden önce doktora danışmanız gerekir. Soyanın alerji belirtilerinden bazıları şunlardır: burun akıntısı, astım, ishal kusma vb.

Bazı bebeklerin laktoza alerjik belirtisi vardır. Bu yüzden laktoza alerjisi olan bebeklere de soya tavsiye edilmektedir. Çünkü soya hem laktoz içermez hem de laktozlu sütün vereceği protein ihtiyacını karşılamış olur. Bebeğinizin soya proteinine karşı alerjisi olmasa bile hemen soya maması takviyesi yapmayın. Öncelikle bir doktordan bilgi alın. Soyanın bebek kaç aylık olduktan sonra verilmesi gerektiği de önemli bir konudur. Bazı uzmanlara göre bebek 6.aylıkken ya da 8.aylıkken verilmeye başlanması uygun görülmüştür. Âmâ bazı uzmanlar ise alerji riskine karşı 12.aydan önce soya maması takviyesi yapılmaması gerektiğini açıklamıştır

Ayrıca dünya üzerindeki soyanın büyük bir kısmı GDO ’ludur. Bu yüzden bebeğiniz için soya maması takviyesi yapmak istiyorsanız soyanın GDO’lu olup olmadığına dikkat etmelisiniz

 

Bir Yanıt Bırakın