Bebeklerde Kemik Gelişimini Destekleyen Sağlıklı Besinler

Günümüz de bebeklerde sağlıklı gelişim çok önemli bir rol oynamaktadır. Bebek toplumun en önemli yapı taşıdır. Sağlıklı nesiller için sağlıklı bebekler yetiştirilmeli. Gerek sağlıklı nesiller yetiştirmenin önemli gerek kötü etkilenen çevresel faktörlerden çocuklarımız korumak çok önemli bir konu haline gelmiştir.

Bebeklerde Kemik Gelişimini Destekleyen Sağlıklı Besinler

Bebeklerde Kemik Gelişimini Destekleyen Sağlıklı Besinler

Bebeklerde Kemik Gelişimini Destekleyen Sağlıklı Besinler

Kemik gelişimi, bebeğin sağlıklı gelişiminde en önemli konulardan biridir. Kemik gelişimini destelemek sağlıklı bir birey yetiştirmekte çok önemlidir. Sağlıklı kemik gelişim anne karnında başlamakta, anne sütüyle desteklenmektedir. Ek gıdaya başlandığında kemik gelişimini güçlendirici vitamin, mineral ve kalsiyum kaynaklı besin ile desteklenmelidir. İlikli kemik suları, yumurta ve süt ürünleri aynı zamanda en önemli gelişim destekleyici olarak yeşil yapraklı sebzeler ile hem çok lezzetli tarifler yapıp keyif alabilir hem de bebeğiniz için sağlıklı alternatifler üretebilirsiniz.

D Vitamini

Bebeklerde kemik gelişimini destekleyen en önemli vitamin D Vitaminidir. D Vitamini vücutta yeteri kadar depolandığında güneş ile birlikte aktif hale gelmekte ve kemik gelişimimize en önemli desteği sağlamaktadır. Büyük sıklıkla karşılaşılan anne sütünde ki D Vitamini eksikliği ek olarak bebeğe vitamin verilerek tamamlanmalıdır. Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde Vitamini kullanarak ve düzenli aralıkla doğru saatte bebeğinizi güneşe çıkartarak bu eksikliği kapatmanız mümkün.

Aktif Bebeklik

Kemik gelişimini destekleyen en önemli konulardan biri de aktif harekettir. Bebeklik döneminden itibaren çeşitli oyunlarla bebeğinize hareketi sevdirebilir hem de kemiklerinin güçlenmesine destek olunmalıdır. Gün içinde uyku sonrası yapacağınız doğru esneme hareketleri sağlıklı kemik gelişimine  büyük fayda sağlamaktadır. Emeklemeye başladığında belirleyeceğiniz hedefler hem göz koordinasyonunu hem de hareket kabiliyetini arttırma da hem size çok yardımcı olur hem de sağlık açısından çok faydalıdır. Bu tür aktiviteler bebeğinizin sağlığına destek olmakla beraber geçireceğiniz zamanı da kaliteli hale getirir.

Kemik Gelişimini Destekleyici Besinler

Kemik gelişiminin çok önemli olduğundan ve desteklenmesinden bahsettik. Peki, hem sağlıklı ve keyifli beslenerek hem de vitamin eksikliğini gidereceğimiz besinler neler?

Tam tahıllı besinler, Deniz Mahsulleri, Süt ve Sürt ürünleri ve Yeşil yapraklı bitkiler en önemli Kalsiyum, D ve C Vitamini kaynağıdır.

Bebeğinizin ayına uygun doktorunuza danışarak en uygun gıdalarla onun kemik gelişine destek olabilirsiniz. Kemik gelişimine destek sağlayan ve doğru tekniklerle pişirilmiş tüm gıdalar diğer gelişimlerine fayda sağlanacağı da unutulmamalıdır.

Kalsiyum kadar önemli olan bir diğer değer ise Omega-3. Balık ve ceviz çok iyi bir Omega-3 kaynağıdır. Ek gıda serüveninizde bu tür besinlere yer vermek hem sizin yemek seçiminizi kolaylaştıracak hem de bebeğinizin en keyif aldığı harika öğünler olacaktır. Bebeklikte 6 aylık süreç geçtikten sonra su tüketimine de dikkat edilmelidir.

Cevap Bırakın