Bilinçsiz İlaç Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Bilinçsiz İlaç Kullanmanın Zararları Nelerdir? Günümüz teknolojisi sonucunda ilaç üretiminin artmasıyla birlikte reçetesiz ilaç kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Her ne kadar bazı ilaçlar reçeteyle verilmesi zorunlu olsa da bu insan sağlığını korumada yeterli değildir.

Bilinçsiz İlaç Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Bilinçsiz İlaç

Bilinçsiz İlaç Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Uzmanlardan gelen haberlere göre son dönemde meydana gelen bu reçetesiz ilaç kullanım sayısındaki artmanın sebebin ise hastanelerdeki muayene ücreti olduğu söyleniyor. İnsanlar sanki doktorlar sadece reçeteye ilaç yazan kişilermişçesine görülüyor maalesef. Peki, toplumumuzda yeterli derecede bilgili ve bilinçli kullanımların olmamasının sonucu etkilenen kişiler kimlerdir?

Cevabı bulmak çok da zor olmasa gerek. Tabi ki ne yazık ki bizler! Bu konuyu biraz özelleştirelim:

1.Antibiyotik Kullanımı

Yakın dönemde birçok televizyon kanalı ve gazetelerde yayımlanarak reçetesiz kullanımı yasaklandı. Peki, yasaklandı ama bu konuda gerçekten herkes bilgilendirildi mi?

Bazen ilaç almak için sadece sırada beklerken gözlediğim birkaç durum için söylüyorum. Hala aynı tas aynı hamam. Herkes şu ağrım var antibiyotiğe ihtiyacım var. Şurada şu sıkıntım var antibiyotiğe ihtiyacım var. Bu tarz cümleleri duymaktan maalesef kendimi alıkoyamıyorum.

Uzmanlardan gelen bir istatiksel bilgiye değinmeden geçemeyeceğim. Türkiye maalesef ki 42 ülke arasında antibiyotik kullanımında birinci sırada ve üstelik bu ilaca olan direnç oranı olarak da ikinci sıradadır. Herkes kendisi ne ihtiyacı olduğunu bilebilecekse ve istediği ilacı kendisi alabilecek ve iyi olabilecekse neden tıp diye bir bilim dalı var? Antibiyotiklerin reçetesiz satılması yasak ama x ilacının reçetesiz satılması reçetesiz çokta sakıncalı değil. Peki, eczacınızdan bu ilacı isterken kendinize hiç soruyor musunuz şu soruyu? Neden yasak? Bence bir an önce sormalısınız. Kendiniz için…

  2.Ağrı kesici kullanımı

Sürekli çevrelerde gördüğümüz çoğumuzun en azından bir kerede olsa mutlaka kullandığı ilaçlardandır ağrı kesiciler. Yine bu konuda da toplumumuzda çok büyük yanlışlıklar var. Sadece çevremde duyduğum ‘’ Başım ağrıyor’’ sözlerine verilen ‘’B ir tane ağrı kesici at rahatlarsın’’ cevapları bile beni rahatsız ediyor. Kimilerimiz hele o kadar alışmışız ki bu ağrı kesicilere…  Bazı evlerdeki raflardan asla eksik olmuyor bile. Aslında ağrı kesicinin o ağrıyı kesmediğini aslında hissetmememize yardımcı olduğunu acaba kaç kişi biliyor? Bunları bilsek bile gerçekten başımıza ufak bir ağrı mı girdi acaba? Bunları nasıl kolayca anlayabiliyoruz?

Toplum olarak kendimize sormamız gereken birçok var. Bunlardan bir soruda neden reçetesiz muayenesiz ilaç kullanıyoruz sorusu olmalı sanırım. Unutmayın bir ülkenin en önemli eğitimli üstün nitelikli bireylerinin ancak bazıları doktor olabiliyorsa önemli bir meslek demektir. Kendi tabularımızı kırmalıyız. Önerilere kulak vermeliyiz bilinçli bir toplum olmalıyız her şeyden önce.

“Bilinçsizce Kullanılan Vitaminlerin Zararları” Başlıklı Makalemizi Okuyabilirsiniz…

Bilinçsizce Kullanılan Vitaminlerin Zararları

Cevap Bırakın