Bilinçsizce Kullanılan Vitaminlerin Zararları

İnsan vücudu çeşitli dönemlerde vitamin takviyesine ihtiyaç duyabilir. Bu zamanlarda yanlış tüketilen vitamin ilaçları vücuda yarardan çok zarar vermektedir. Karaciğer bozukluğundan böbrek hastalıklarına kadar birçok hastalığa bilinçsiz vitamin kullanımı sebep olmaktadır.

Bilinçsizce Kullanılan Vitaminlerin Zararları

Bilinçsizce Kullanılan Vitaminlerin Zararları

Bilinçsizce Kullanılan Vitaminlerin Zararları

Vitaminler Nasıl Kullanılmalı?

Vitaminler doktor kontrolünde bilinçli ve doğru olmalıdır. Kişi kendi kafasına göre ya da eş dost, eczacı tavsiyesi ile vitamin almamalıdır. Doktor kontrolünde yapılan tetkik sonuçlarına bağlı olarak önerilen süre ve dozda kullanılmalıdır.

Gelişigüzel Kullanılan Vitaminlerin Vücuda Verdiği Zararlar

Doktor tavsiyesi olmadan alınan A vitamini karaciğer sağlığını tehdit eder. Vücutta fazla biriken A vitamini karaciğer zehirlenmesine sebep olur.

Yüksek dozda alınan B3 vitamini kanda bulunan yağda ve glukozda uyuşturucu etkisi oluşturabilir.

B6 vitamininin gereğinden fazla bir sürede ve yüksek dozda alımında ise çeşitli sinir hastalıklarına sebep olur ve bunlardan bazıları kalıcı olmaktadır.

C vitamini, gereğinden fazla ve uzun süreli alındığında oksalat taş oluşumuna sebep olur.

Kontrolsüz alınan C vitamini mide asidini artırdığı için hem mideyi yormakta hem de çeşitli mide rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Ayrıca fazla C vitamini uyku bozukluklarına ve karın kramplarına da yol açar.

Fazla D vitamini tüketimi ise kandaki kalsiyumu yükseltir ve böbrek taşına neden olur. Ayrıca yüksek kalsiyum kan damarlarının sertleşmesine sebep olur bu da akciğer ve kalp arterlerini ölümcül boyutta etkileyebilir.

Yurt dışında yapılan bazı bilimsel çalışmalarda aşırı vitamin kullanan kişilerde ilerlemiş prostat kanseri riskinin daha fazla olduğu görülmüştür.

K vitamininin fazla miktarda alınması zehirlenmeye neden olur bu da beyinde hasar ve sarılık yapabilir.

Sonuç olarak vücutta eksikliği bilinmeden vitamin takviyesi almak çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı için vitamin kullanımı konusunda bireyler hassas davranmalı ve bilinçli olmalıdır.

Cevap Bırakın