Boğaz Ağrısı İçin Yeşil Eczane

Boğaz Ağrısı İçin Yeşil Eczane

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının tipik ilk belirtisidir. Havaların soğumasıyla grip, soğuk algınlığı, nezle, öksürük, yüksek ateş ve balgam gibi şikayetler artmaktadır.

Bircok boğaz ağrısı tedavisi, anestezik pastillere dayanır.  Bu pastiller emildikçe içerdikleri anestezik maddeler boğazdaki sinir hücrelerini uyusturur ve ağrıyı duymaz olursunuz. Ben yangılı dokuları gerçekten rahatlatan doğal yontemleri seviyorum. Boğaz ağrınızı hızlı ve etkili bir şekilde iyileştirmek için aşağıdaki doğal çözümleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

OKALiPTÜS (Eucalyptus globulus): Okaliptüs boğaz ağrılarını  iki şekilde tedavi eder.  Aromatik yağ yangılı dokular üzerinde serinletici bir etki yapar ve okaliptüsün içerdiği tanen, yatıştırıcı bir etki sağlar.  Birkaç çay kaşığı ezilmiş okaliptüs yaprağını bir fincan kaynar suya atarak, yumuşatıcı bir çay hazirlayabilirsiniz.

HANIMELİ (Lonicera japonica): Çinliler hanımelini yaygın olarak boğaz ağrıları, soğuk algınlığı, grip,  bademcik iltihaplari, bronşit ve zatürre tedavisinde kullanırlar. Hanımeli çiceği özütü, boğaz ağrısı ve solunum yolları hastalıklarına neden olan birçok mikroorganizmaya karşı güçlü etkiler gösterir.

MEYAN KÖKÜ ( Glycyrrhiza glabra): Meyan kökü hem Avrupa’ da hemde Çin’de yüzyıllardır boğaz ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır.  3 bardak suya 5-7 çay kaşığı ezilmiş meyan kökü karıştırarak suyun yaklaşık yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatıp çay olarak tüketilebilir.

KARAAĞAÇ  (Ulmus Rubra):  İşte size boğaz, solunum yolları ve sindirim sisteminin dostu, çok yönlü bir yatıştırıcı. Birçok odunsu bitki gibi karaağaç da oligomerik prosiyadinler adı verilen bileşikler içerir. Bu bileşikler antiseptik ve anti alerjik özeliklere sahiptir. Ağrıları keser,  yara ve bereleri  tedavi eder. Yaprakları kaynatılıp, içilecek olursa kandaki şeker miktarını düşürür. Bitki ağaç kabukarından ve yapraklarından çay olarak tüketilebildiği gibi günümüzde karaağaç kapsülleri boğaz ağrısı tedavisi icin  kullanılmaktadır.

ÇAN ÇİÇEĞİ (Platycodon grandiflorum):  Çinliler boğaz ağrıları ve öksürük için köklerini kullandıkları bu bitkiye büyük önem verirler. Hatta bitki için hatıra pulu bile bastırmışlardır. Japon patentli birkaç bronşit ilacının içeriğinde çançiçeğinin özütü kullanılmaktadır. Farmokolojik araştirmalar da bitkinin öksürük giderici  ve ekspektoran özelliklerini teyit etmektedir. Bitkinin çayını içebileceğiniz gibi, tentürlerini de kullanabilirsiniz.

TAŞKIRAN ÇİÇEĞİ (Pimpinella Major): Taşkıran çiçeğinin kökü boğaz ağrıları ve üstsolunum yolları hastalıklarında kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. 250 ml. kaynar suya 2-6 çay kaşığı bitkiyi atarak 20 dk dinlendirin. İçerken tatlandırmak için içine bir parca meyan kökü atın.

SARIMSAK (Allium Sativum): Sarımsak hem antiviral hem de anti bakteriyel özellikleri nedeniyle doğal şifacıların üst solunum yolları hastalıklarında kullandıkları favori ilaçlarıdır. Sarımsağı bol tüketmenin yanında bir de ezip, suyunu gargara olarak deneyin.

ZENCEFİL (Zingiber officinale): İşte boğaz ağrıları için gargara olarak kullanabileceğiniz bir başka bitki daha . Zencefili limonataya, sirkeye ve bala karıştırarak deneyin.

HATMİ ÇİÇEĞİ (Althaea officinalis): Bu bitki suda çözülen yumuşatıcı lifler içerir. Hatmi çiçeği binlerce yıldır boğaz ağrıları ve diğer hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Hatmi çiçeginin içerdiği mucilage adlı lifler etkili boğaz yumuşatıcılarıdır. Araştırmalar, hatmi çiçeğinin aynı zamanda anti inflamatuar etkileri olduğunu da göstermiştir.

MURRUSAFI (Commiphora) : Boğaz ağrılarında kullanabileceginiz bir bitki daha. Avrupalılar birkaç damla murrusafi tenturu damlattıkları suyu gargara olarak kullanırlar.

SİNİROTU ( Plantago): Sinirotu ciltteki problemlere karşı haricen kullanılan bir yumuşatıcıdır. Sinirotunun sahip olduğu anti bakteriyel  etkinin büyük bir kısmı ısıtılınca yok olduğu icin 2 ya da 3 çay kaşığı sinirotunu meyve suyunuza ya da soğuk suya karıştırarak boğaz ağrılarının tedavisinde kullanılabilir.

KEKLİK ÜZÜMÜ (Gaultheria procumbens): Keklik üzümünün serinletici, yumuşatıcı bir tadı vardır. Bitki aynı zamanda boğaz ağrılarında kullanılan asprinin bitkisel  formu olan salisin icerir. İltihaplı boğaz dokularını hızla rahatlatmak icin kullanacağınız gargarayı, ağrıyı gidermek için çay olarak da  içebilirsiniz. Gargara ya da çay hazırlamak icin bir fincan kaynar suya 20-25 tane keklik üzümü yaprağı atıp, hazırladığınız bu karışımı  çay veya gargara olarak kullanabilirsiniz.

Hatırınızda tutmanız gereken başka şey çocuklara soğuk alğınlıgı için aspirin ya da aspirinin bitkisel alternatiflerini vermemeniz gerektiğidir. Çoçuklara viral enfeksiyonlar(özellikle de soğuk alginlığı, grip ve suçiçeği) için asprin ya da bitkisel özdeşlerinden bir tanesini verdiğinizde, hastalığın reye sendromuna dönme ihtimali vardır. Reye sendromu da karaciğer ve beyinde tahribat yapan ölümcül bir hastalıktır.

KASIKOTU (Agrimonia eupatoria): Boğazdaki yangılı mukozaların rahatlatılması icin 3 çay kaşığı kurutulmuş kasıkotunu bir fincan kaynar suya karıştırarak elde edilen çay kullanılabilir.

ANASON (Pimpinella anisum): Anasonun tadı meyan köküne benzer ve meyan kökü içeren bir çok üründe “lezzet verici eleman’ olarak  yer alır. Anason solunum yolu hastalıkları ve balgamlı öksürüğün tedavisinde kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Anason bronşları açma özelliğine de sahiptir. Bir kaç çay kaşığı dövülmüş anason tohumu üzerine 250 ml. kaynar su dökerek 10-15 dakika bekletin ve içmeden önce çayınızı süzün. Önerilen doz günde iki fincandır.

ÇAYIROTU (Polygonum aviculare): 2-3 çay kaşığı kurutulmuş çayırotu ile  250 ml. kaynar suda karıştırarak hazırlanan çayı, boğaz ağrıları ve hafif solunum yolları rahatsızlıklarının tedavisinde kullanabilirsiniz.

Cevap Bırakın